niedziela, 30 sierpnia 2009

Tygodniowy przegląd 23-30 sierpnia

Najważniejsze informacje z ubiegłego tygodnia:
  • PKB w Polsce wzrósł w II kwartale o 1,1% r/r.
  • Sprzedaż detaliczna w Polsce wzrosła w lipcu o 5,7% r/r.
  • Sprzedaż nowych domów w USA wzrosła o 9,4% m/m.
Indeks BDI na koniec tygodnia wynosił 2421 i spadł o 1,9%

Waluty:
Złoty umocnił się w tym tygodniu dzięki informacjom o wzroście sprzedaży detalicznej w lipcu i PKB w II kwartale. Umocnienie było jednak tak minimalne, że z łatwością można byłoby go nie zauważyć. Frank kosztował na koniec tygodnia 2,7003zł, dolar 2,8569zł, a euro 4,0942zł.

Złoto:
Podobnie jak w przypadku walut koniec tygodnia na złocie wypada bardzo blisko początku. Rozpiętość wahań w ciągu tygodnia sięgała jednak 2%. Na koniec tygodnia cena złota wynosiła 2727,9zł/oz wobec 2736,3zł/oz w poprzednim tygodniu. W dolarach cena złota wynosiła 956,97$/oz.

Obligacje:
Rynek zaczął się obawiać podwyżek stóp procentowych w perspektywie kolejnych sześciu miesięcy. Rada Polityki Pieniężnej natomiast zgodnie z oczekiwaniami nie zmieniła stóp procentowych. Rentowność obligacji dwuletnich wzrosła o kolejnych 14 punktów, lecz 10-letnich pozostała stabilna powyżej 6%. WIBOR trzymiesięczny wzrósł w tym tygodniu o 1 pkt bazowy do 4,17%.

Akcje:
Udało się podtrzymać wzrostową serię na GPW, ale reakcja na pozytywne informacje była coraz słabsza. W piątek pomimo dobrych danych o PKB na koniec sesji zwyciężyła chęć realizacji zysków. Na koniec tygodnia WIG20 wzrósł zaledwie o 0,1%, WIG zakończył tydzień zmianą o 0,8%, mWIG wzrósł o 1,3%, a sWIG wzrósł o 2,6%. Obroty na całym rynku akcji wyniosły 7,6 mld zł.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->