niedziela, 9 sierpnia 2009

Przegląd ubiegłego tygodnia 2-8 sierpnia

Najważniejsze informacje z ubiegłego tygodnia:
  • Stopa bezrobocia w lipcu w USA spadła do poziomu 9,5% z 9,4%,
  • Sprzedaż detaliczna w strefie euro była w czerwcu o 2,2% niższa niż przed rokiem,
  • Bank Anglii oraz Europejski Bank Centralny pozostawiły stopy procentowe bez zmian.
Indeks BDI na koniec tygodnia wynosił 2772 i spadł o 15,58%


Waluty:
Początek tygodnia przyniósł umocnienie złotego. Kolejne dni tygodnia były dla złotego mniej łaskawe. W szczytowym punkcie w piątek za euro płacono 4,17zł wobec 4,07zł w poniedziałek. W piątek po południu okazało się, że dane z amerykańskiego rynku pracy są znacznie lepsze niż oczekiwano, na czym skorzystał i złoty. Frank kosztował na koniec tygodnia 2,6652zł, dolar 2,8853zł, a euro 4,0915zł.

Złoto:
Złoto na rynku polskim pozostawało pod wpływam wahań kursowych. Natomiast na rynku międzynarodowym pozostawało względnie stabilne. Na koniec tygodnia cena złota wynosiła 2761zł/oz wobec 2765zł/oz w poprzednim tygodniu. W dolarach cena złota wynosiła 954,90$/oz.

Obligacje:
To był dobry tydzień dla krajowych obligacji. Inwestorom spodobał się odczyt indeksu PMI dla sektora przemysłu w Polsce i nasze obligacje zyskiwały. Na koniec tygodnia rentowność
obligacji 5-letnich wyniosła 5,45%, a 10-letnich spadła poniżej 6%. Trzymiesięczna stopa WIBOR spadła w tym tygodniu o 2 pkt bazowe do 4,15%.

Akcje:
Rynek zanotował słabszy dzień w środę, kiedy WIG20 spadł o 3,3% po słabych danych o kondycji przedsiębiorców sektora usług w USA i Europie. Natomiast już w piątek akcje
chętnie kupowano w końcówce notowań, po przywoływanych danych z amerykańskiego rynku pracy. Na koniec tygodnia WIG20 spadł 1,1%, WIG zakończył tydzień zmianą o 0%, mWIG wzrósł o 2,8%, a sWIG wzrósł o 2,1%.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->