niedziela, 2 sierpnia 2009

Przegląd mijajacego tygodnia 25 lipca - 1 sierpnia

Najważniejsze informacje z ubiegłego tygodnia:
  • Stopa bezrobocia w czerwcu w strefie euro spadła do poziomu 9,4%.
  • Rada Polityki Pieniężnej (RPP) pozostawiła główną stopę procentową na poziomie 3,5%.
  • PKB Stanów Zjednoczonych spadł w II kw. 2009 r. o 1,0% w ujęciu annualizowanym.
Indeks BDI na koniec tygodnia wynosił 3350 i wzrósł o 0,14%

Waluty:
Po decyzji RPP w sprawie stóp procentowych złoty powrócił do wzrostowego trendu i pod koniec tygodnia był wyceniany o ok. 1% wyżej niż przed tygodniem. Trend wzrostowy na rynku złotego w ostatnich tygodniach wyraźnie przyspieszył. Frank kosztował na koniec tygodnia 2,7200zł, dolar 2,9079zł, a euro 4,1547zł.

Złoto:
Złoto słabło przez cały ubiegły tydzień i skokowe umocnienie pod koniec dnia w piątek nie pomogło mu zamknąć tygodnia na plusie. Koniec końców mamy niewielkie minusy przy dużej zmienności. Względem złotówki pod wpływem umocnienia złotego kruszec słabł. Na koniec tygodnia cena złota wynosiła 2765zł/oz wobec 2808zł/oz w poprzednim tygodniu. W dolarach cena złota wynosiła 953,90$/oz.

Obligacje:
Sierpniowa emisja dziesięcioletnich obligacji detalicznych EDO oferuje w pierwszym roku już tylko 6,75%. Po raz pierwszy od wielu miesięcy Ministerstwo Finansów zadecydowało o obniżeniu stopy procentowej tych obligacji. Oprocentowanie dwuletnich oszczędnościowych obligacji skarbowych o oprocentowaniu stałym wynosi 4,75% w stosunku rocznym, z kolei oprocentowanie trzyletnich obligacji skarbowych o zmiennej stopie procentowej jest zmienne i wynosi w pierwszym półrocznym okresie odsetkowym 4,17% w stosunku rocznym. Oprocentowanie czteroletnich indeksowanych oszczędnościowych obligacji skarbowych w pierwszym okresie odsetkowym stopa procentowa wynosi 5,75% w skali roku.
Trzymiesięczny WIBOR nie zareagował na decyzję RPP, która była uwzględniona w cenach – rynkowa stopa procentowa utrzymała się w piątek na poziomie 4,17%.

Akcje:
Na warszawskim parkiecie rytm wyznaczały w tym tygodniu przede wszystkim optymistyczne dane z zagranicy. Pierwsze dwie sesje przyniosły korektę ubiegłotygodniowych wzrostów, później nastąpił ruch w górę. Na koniec tygodnia WIG20 wzrósł 1,21%, WIG wzrósł 2%, mWIG wzrósł o 3,42%, a sWIG wzrósł o 6,62%.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->