poniedziałek, 17 sierpnia 2009

Wskaźniki sentymentu - sierpień

ZŁOTO - Sentyment pozytywny. Nie zmieniam sentymentu do złota. Tak jak przewidywałem jesteśmy w okresie sporej zmienności. Niemniej jednak wydaje mi się, że pozycja w złocie solidnie zabezpieczy portfel przed niespodziankami. Długoterminowo jestem pozytywnie nastawiony do złota jako składnika stabilizującego portfel.

WALUTY - Sentyment neutralny, z tendencją ku pozytywnemu. Umocnienie złotówki już mieliśmy, zaczyna się wyczuwać napięcie czy do końca roku nie odczujemy wahnięcia w dół. Nie widzę jeszcze jednoznacznych sygnałów w tym kierunku i z tego powodu zostaję przy neutralnym sentymencie, aczkolwiek nie wykluczam wkrótce zmiany na zielone.

AKCJE - Sentyment neutralny. Zmieniam sentyment z powrotem z pozytywnego na neutralny. Od jakiś dwóch tygodniu bujamy się w poziomej konsolidacji, która nie sprzyja osiąganiu zysków w prosty sposób. Wydaje mi się, że wchodzimy w fazę kiedy może nas jeszcze pobujać. Wzrost, który osiągnęliśmy od ostatniego odbicia był bardzo dynamiczny i przydałoby się wychłodzenie rynku i emocji. Na razie niech będzie więc neutralnie, możliwe, że w następnej iteracji wrócimy do zielonych kolorów.

LOKATY - Sentyment neutralny. Nowe wynalazki w postaci lokat z dzienną kapitalizacją pozwalającą omijać podatek "Belki" powodują, że jeszcze nie odczuwa się na lokatach bólu niskich odsetek. ten moment zbliża się jednak nieuchronnie stąd, prędzej czy później z żółtego zmienimy kolor na czerwony. Na razie jednak nadal jeszcze sentyment neutralny i czekamy na kolejne ruchy na rynku.

NIERUCHOMOŚCI - Sentyment neutralny. Ten rok to wyczekiwanie na doniesienia z rynku i nie spodziewam się specjalnej przeceny ani zwyżki. Myślę, że po wakacjach będzie więcej informacji i raportów pozwalających ocenić jak zamknie się rok 2009 i prognozować coś na 2010. Nadal jednak niektóre ceny są absurdalne i czekam na jeszcze jedną fazę ich normalizacji. Wydaje mi się jednak, że niestety będziemy pełzali z cenami nieruchomości i do momentu większego zamieszania lub ożywienia nic nie będzie się działo.

OBLIGACJE - Sentyment neutralny. Cykl obniżek stóp procentowych wyczerpuje się, ale następuje to powoli, także fundusze obligacji nie notują już spektakularnych wzrostów jakie mieliśmy kiedyś. Niemniej jednak obligacje stanowią dobry przechowalnik kapitału i jako przystań dla oszczędności znajdują miejsce w moim portfelu. Ministerstwo Finansów obniżyło niedawno oprocentowanie detalicznych obligacji skarbowych, ale jest ono cały czas atrakcyjne.

Treści przedstawione we wpisach na blogu są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego artykułu, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszego wpisu.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->