poniedziałek, 21 września 2009

MFW sprzeda 400 ton złota

Executive Board Międzynarodowego Funduszu Walutowego zatwierdziła planowaną od dawna sprzedaż 403,3 ton złota z zasobu MFW. Środki uzyskane ze sprzedaży złota mają być przeznaczone na program pomocy dla krajów najuboższych.

403,3 tony złota stanowią około jednej ósmej zasobów złota posiadanych przez MFW. Fundusz zapewnia, że sprzedaż prowadzona będzie w taki sposób aby nie zakłócić rynku złota. Sprzedaż każdej partii będzie wcześniej ogłaszana i w pierwszej kolejności będą przyjmowane oferty od banków centralnych. Sprzedaż dla banków centralnych prowadzona będzie po cenie rynkowej ale w transakcjach pozarynkowych.

Moja teoria jest taka, że kraje posiadające największe rezerwy dolarowe, chętnie kupią za nie owo złoto. Mam tutaj na myśli przede wszystkim Chiny (o transferze bogactwa do Chin już pisałem), które pokazują swoimi konsekwentnymi posunięciami, że starają się zmniejszyć swoją ekspozycję na dolara.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->