piątek, 25 września 2009

Wskaźniki sentymentu - wrzesień

ZŁOTO - Sentyment pozytywny. Złoto przebijając poziom 1000 dolarów za uncje udowodniło, że jest poważnie brane przez inwestorów jako aktywo pozwalające bezpiecznie ulokować swoje środki finansowe. Dodatkowo nie wpłynęły mocno na ceny złota zapowiedzi sprzedaży przez MFW 400 ton złota ze swojego zasobu. Mimo możliwych krótkoterminowych wahań związanych z próbami zdołowania złota przez kilku wielkich graczy, długoterminowo pozostaję nastawiony do złota pozytywnie.

WALUTY - Sentyment neutralny. Nadal pozostaję neutralny, gdyż ostatnie wątpliwości co do możliwego kierunku ruchu nie zostały rozwiane. Wprawdzie istnieje oczekiwanie możliwego osłabienia się złotówki, ale na przykład brak reakcji na zapowiedzi długu i niektóre komentarze analityków sugerują umocnienie. Stąd na razie czekam.

AKCJE - Sentyment neutralny. Poprzednia zmiana z sentymentu pozytywnego na neutralny okazała się słuszna. Obserwowaliśmy silne strząśnięcie z rynku inwestorów obrazujące się gwałtownymi wahaniami. Sam niestety boleśnie odczułem to wahnięcie co wystawiło moje nerwy na silny egzamin. Niejednoznaczność sytuacji pozostawia nas zatem w sentymencie neutralnym do następnego miesiąca.

LOKATY - Sentyment neutralny. Okres wakacyjny nie przyniósł praktycznie żadnych zmian jeżeli chodzi o lokaty. Nadal przed zmianą sentymentu na negatywny powstrzymuje mnie obecność na rynku w miarę sensownych lokat z dzienną kapitalizacją.

NIERUCHOMOŚCI - Sentyment neutralny. Na rynku panuje stagnacja. Ceny sprzedażny zamarły, ceny najmu spadły. Wydaje mi się jednak, że niestety będziemy pełzali z cenami nieruchomości i do momentu większego zamieszania lub ożywienia nic nie będzie się działo.

OBLIGACJE - Sentyment neutralny. Fundusze obligacji nie notują już spektakularnych wzrostów jakie mieliśmy kiedyś. Detaliczne obligacje skarbowe są w tym momencie wyceniane na podobnym poziomie do lokat i w zasadzie wybór może być motywowany horyzontem inwestycyjnym. Żadna dramatyczna zmiana nastwaienia jednak nie nastapiła i raczej się nie szykuje.

Treści przedstawione we wpisach na blogu są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego artykułu, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszego wpisu.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->