niedziela, 20 września 2009

Przegląd wydarzeń tygodnia 13-19 września

Najważniejsze informacje z ubiegłego tygodnia:
  • Bank Szwajcarii pozostawił główną stopę procentową bez zmian, w przedziale na od 0 do 0,75%,
  • Sprzedaż detaliczna w USA była w sierpniu o 2,7% wyższa niż przed miesiącem,
  • Produkcja przemysłowa w Polsce była w sierpniu o 0,2% niższa niż przed rokiem.
Indeks BDI na koniec tygodnia wynosił 2356 i spadł o 4,5%

Waluty:
Początek tygodnia przyniósł kontynuację trendu spadkowego naszej waluty rozpoczętego kilka dni wcześniej. Było to raczej konsekwencja globalnego sentymentu bo krajowe dane dotyczące wzrostu inflacji czy spadku produkcji przemysłowej wpływały na notowania złotego w nieznacznym stopniu. Na koniec tygodnia po wzroście o 1 proc. wspólna waluta była wyceniana na 1,471 USD i było to najwyższe zamknięcie tygodnia od sierpnia 2008 roku. Przez ostatnie dwa tygodnie dolar stracił do euro 3,5%. Frank kosztował na koniec tygodnia 2,7268zł, dolar 2,8059zł, a euro 4,1306zł.

Złoto:
Wyraźne jest słabnięcie dolara względem złota. Złoto zyskiwało także wobec innych walut, szczególnie zauważalny był skok z 15 na 15 września. Względem euro jednak zmiany były niewielkie, a względem złotówki cena złota pozostawała pod wpływem kursów walutowych. Na koniec tygodnia cena złota wynosiła 2831,7zł/oz wobec 2871,3zł/oz w poprzednim tygodniu. W dolarach cena złota wynosiła 1009,40$/oz.

Obligacje:
Jednoczesny wzrost notowań naszej waluty i cen obligacji sugeruje udział zagranicznych inwestorów portfelowych w transakcjach. Rentowności obligacji spadły w tym tygodniu o ok. 15 pkt bazowych. Rentowność papierów 10-letnich wynosi obecnie 6,10%, a 5-letnich 5,75%. Trzymiesięczna stopa WIBOR nie zmieniła się i pozostała na poziomie 4,18%.

Akcje:
GPW rozpoczęła tydzień od spadków, ale ich odrabianie przebiegało wyjątkowo opornie. Słabość naszego rynku wobec innych giełd (ustanawiających w tym tygodniu tegoroczne szczyty) jest zauważalna. Piątkowa sesja przyniosła wzrost obrotów zwłaszcza w ostatniej godzinie handlu, która jest podstawą wyznaczania kursów rozliczeniowych dla rynku terminowego. Na koniec tygodnia WIG20 spadł o 0,1%, WIG wzrósł o 0,6%, mWIG wzrósł o 1,3%, a sWIG o 1,4%.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->