niedziela, 27 września 2009

Przegląd tygodnia 20-26 września

Najważniejsze informacje z ubiegłego tygodnia:
  • Inflacja bez cen administrowanych w Polsce wyniosła 3,1% r/r,
  • Stopa bezrobocia w Polsce w sierpniu wyniosła 10,8%,
  • Sprzedaż detaliczna w Polsce była w sierpniu o 5,2% wyŜsza niż przed rokiem,
  • Wskaźnik PMI dla sektora usług w strefie euro wzrósł we wrześniu powyżej 50 pkt.
Indeks BDI na koniec tygodnia wynosił 2183i spadł o 7,3%

Waluty:
Złotówka traciła w skutek spadku "apetytu na ryzyko" światowych inwestorów. Mógł na to wpłynąć też raport jednej z agencji ratingowych, która przestrzegła, że Polska nie rozwiązała jeszcze swoich kłopotów budżetowych, a okres ożywienia gospodarczego może nadejść później. Ani Fed, ani szefowie państw G20 nie akcentowali zaniepokojenia niskim kursem dolara, lecz mimo to spadek jego wartości zatrzymał się. Pojawiły się tez próby dołowania złota na giełdzie COMEX przez skoncentrowany kapitał kilku dużych banków komercyjnych. Euro po raz kolejny w stali tygodnia umocniło się do dolara. Frank kosztował na koniec tygodnia 2,7870zł, dolar 2,8656zł, a euro 4,2042zł.

Złoto:
Pojawiła się silna koncentracja dużych komercyjnych klientów po stronie short w kontraktach na złoto na giełdzie COMEX. Ostatni tydzień pokazał próby dołowania złota i obniżenia jego ceny, które jednak nie powiodły się. Na koniec tygodnia cena złota wynosiła 2836,4zł/oz wobec 2831,7zł/oz w poprzednim tygodniu. W dolarach cena złota wynosiła 990,91$/oz.

Obligacje:
Krajowe obligacje traciły wraz ze złotym. W środę tendencja spadkowa została wyhamowana, za
sprawą udanego przetargu obligacji, na którym popyt dwukrotnie przewyższył podaż. Trzymiesięczna stopa WIBOR spadła o 2 punkty do 4,16%.

Akcje:
Indeksy zbliżyły się do tegorocznych szczytów, a cały tydzień inwestorzy mogą zaliczyć do udanych, głównie za sprawą wtorkowej sesji, która przyniosła 4-5% wzrost głównych indeksów bez żadnego wyraźnego powodu. Kolejne dni tygodnia nie przyniosły kontynuacji tej tendencji, a czwartek i piątek upłynął pod znakiem słabnięcia rynku. Na koniec tygodnia WIG20 zyskał 4,6%, WIG wzrósł o 3,65%, mWIG wzrósł o 1,1%, a sWIG o 1%.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->