piątek, 6 listopada 2009

Debiut PGE - udany dla wybranych

Dziś na giełdzie zadebiutowały prawa do akcji Polskiej Grupy Enegretycznej. Wyemitowane po 23zł za sztukę papiery na otwarciu notowań wyceniane były po 25,95zł. Taki poziom wyceny gwarantuje niewątpliwie udaną emisję dla samego PGE i Ministerstwa Skarbu. Zadowolenie także będą ci, którzy nie posiłkowali się kredytem bankowym na zakup akcji, ale lewarowali się własnymi kapitałami. Oni nie ponieśli kosztów prowizji bankowych ani odsetek.

Przypomnijmy, że redukcja zapisów wyniosła 96,5% - zatem ci, którzy kupowali podpierając się kredytem - aby wyjść na plus - potrzebują aby kurs wzrósł od 14% do 25%. Na razie wzrósł o 13% wiec głównymi wygranymi tej emisji są banki udzielające kredytów.

Co w tej sytuacji należałoby zrobić z już kupionymi akcjami PGE? Otóż według mnie branża energetyczna ma przed sobą długoterminowe dobre perspektywy. PGE planuje wypłacić zaliczkę na dywidendę. Akcje PGE maja też wejść do Wig20. Poza tym w przyszłym roku szykuje się nam debiut Taurona co sprawi, że sektor energetyczny będzie jeszcze mocniej reprezentowany na naszej giełdzie i zapewne znajdzie swoje miejsce w portfelach funduszy. Ja bym w ten sektor inwestował długoterminowo.

Treści przedstawione we wpisach na blogu są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego artykułu, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszego wpisu.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->