niedziela, 1 listopada 2009

Mijający tydzień 25-31 października

Najważniejsze informacje z ubiegłego tygodnia:
  • Bezrobocie w strefie euro wzrosło we wrześniu do 9,7% z 9,6%,
  • PKB USA wzrósł w III kw. 2009 r. o 3,5% w ujęciu annualizowanym,
  • Sprzedaż detaliczna w Niemczech spadła we wrześniu o 3,9% r/r.
Indeks BDI na koniec tygodnia wynosił 3103 i wzrósł o 4,6%

Trzymiesięczna stopa WIBOR nie zmieniła się i wyniosła na koniec tygodnia 4,18%.
Trzymiesięczna stopa LIBOR spadła o jeden punkt procentowy i wyniosła na koniec tygodnia 0,21%.

Złoty tracił przez cały tydzień z niewielką przerwą w czwartek. W decyzji Rady Polityki Pieniężnej o pozostawieniu stóp bez zmian i zmianie nastawienia w polityce pieniężnej z łagodnego na neutralne nie było żadnego zaskoczenia. Czwartkowa korekta była prawdopodobnie efektem nieco lepszego od oczekiwań wstępnego odczytu dynamiki PKB w USA. Mijający tydzień przyniósł także umocnienie się dolara względem pozostałych walut. Jednocześnie frank nie zmienił wartości wobec euro, choć w ciągu tygodnia przeŜywał silne wahania (ze spekulacjami o interwencji banku centralnego włącznie) i stracił 1,6% do dolara. Frank kosztował na koniec tygodnia 2,8180zł, dolar 2,8859zł, a euro 4,2534zł.

Złoto osłabło w mijającym tygodniu względem dolara, a do euro praktycznie nie zmieniło swojego kursu. W złotówce cena złota była pochodną osłabienia naszej waluty. Na koniec tygodnia cena złota wynosiła 2999,9 zł/oz wobec 2930,7zł/oz w poprzednim tygodniu. W dolarach cena złota wynosiła 1041,00$/oz.

Ceny akcji dynamicznie spadały spychane w dół przez pogarszające się nastroje na światowych rynkach. Silniejszy wzrost odnotowaliśmy jedynie w czwartek kiedy na rynek napłynęły informacje o dynamice PKB w Stanach Zjednoczonych. Na koniec tygodnia WIG20 spadł o 5,7%, WIG spadł o 4,6%, mWIG spadł o 2,6%, a sWIG spadł o 1,4%.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->