niedziela, 10 stycznia 2010

Gmeranie przy walutach

Skoro się rzekło A trzeba powiedzieć B, tym bardziej, że historia sama pokazuje nam kolejne przykłady procesu manipulacji przez polityków papierowym pieniądzem. Pisałem o tym przy okazji tego wpisu, teraz kilka przykładów: odejście od standardu złota, sztuczny kurs wymiany juana na dolara, dewaluacja białoruskiego rubla, i wiele innych.

Niejednokrotnie przypadki te mają znamiona ewidentnego okradania własnych obywateli przez rząd. Bo to rządowi najbardziej zależy na manipulowaniu pieniądzem, którego w przeciwnym razie miałby za mało na realizację własnych wydatków.

Ostatnim jaskrawym przykładem takiej manipulacji jest dewaluacja wenezuelskiego bolivara, przy której zastosowano różne kursy dla wymiany waluty przez rząd i obywateli. Trudno o bardziej ewidentny przykład robienia z własnego narodu biedaków.

PS. I kolejny przyklad.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->