poniedziałek, 18 stycznia 2010

Wskaźniki sentymentu - styczeń

W nowym roku należy po raz kolejny przypatrzeć się obserwowanym klasom aktywów. Tak więc po kolei.

ZŁOTO - Pozytywnie. Ponownie zmieniam sentyment z neutralnego tym razem na pozytywny  ponieważ jestem przekonany, że w długiej perspektywie złoto okaże się dobrą lokatą kapitału. Średnio-terminowo może nam namieszać tutaj umacniająca się złotówka, ale mimo wszystko myślę że przed nami czasy kiedy złoto będzie dawało o sobie znać silną pozycją.

WALUTY - Sentyment negatywny. Jestem skłonny bardziej przychylić się do opinii, że złotówka będzie się umacniała, a co za tym idzie inwestycje w waluty nie przyniosą spektakularnych zysków. 

AKCJE - Sentyment pozytywny. Nadal jestem pozytywnie nastawiony do akcji, aczkolwiek poziom mojej ostrożności powoli narasta. Dopóki jednak nie będzie jakiegoś strasznego załamania pozostanę przy giełdzie i będę szukał okazji.

LOKATY - Sentyment neutralny. Lokat nie skreślam zupełnie, aczkolwiek nie sądzę abyśmy mieli w najbliższym czasie do czynienia z dobrymi ofertami oprocentowania. Tak jak kiedyś powtarzałem wygrał ten, który końcem 2008 roku założył lokaty na 8% na dwa lata. Natomiast teraz raczej będziemy świadkami powolnego dostosowywania oprocentowania do realiów. a razie zostaję przy neutralnym nastawieniu.

NIERUCHOMOŚCI - Sentyment neutralny. Tutaj nadal trzeba czekać. Nie widzę szans na szybką poprawę sytuacji na rynku nieruchomości i nie sądzę abyś,my szybko zobaczyli hossę taką jak dwa - trzy lata temu. Liczę na to, że po pierwszym kwartale coś więcej będzie widać w raportach rynkowych.

OBLIGACJE - Sentyment pozytywny. Na tle reszty sposobów lokowania pieniędzy (w segmencie bezpiecznym)  detaliczne obligacje skarbowe wysuwają się na przód przed lokaty (szczególnie w długim terminie). Dlatego nadal pozostaję przy zielonym kolorze. Zobaczymy co będzie z oprocentowaniem w kolejnych miesiącach po ostatniej informacji z GUS o wysokości inflacji.


Treści przedstawione we wpisach na blogu są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego artykułu, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszego wpisu.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->