poniedziałek, 15 marca 2010

Nowe prognozy dla złotówki...

Według przywoływanego w ostatnim wpisie obrazka, Deutche Bank prognozował raczej osłabienie złotówki. W piątek skorygował swoje rekomendacje dla złotego, sugerując swoim klientom zakup polskiej waluty przy założeniu, że może się umocnić do 3,75 zł za euro. Według ekonomistów DB będzie to zasługa szybszego wzrostu gospodarczego, którego prognozę podwyższył w tym roku z 2,4% do 3,2%.

Umacniająca się złotówka zaczyna jednak rodzić obawy o zahamowanie naszego eksportu. Obawy te wyrażał już wicepremier Pawlak jak i przedstawiciele RPP. Przedstawiciele NBP zaczęli nawet przebąkiwać, że są w stanie interweniować na rynku.

Średnia prognoz przywoływanych przez Rzeczpospolitą wskazuje na to, że do końca roku złoty może się umocnić do poziomu 3,79 EUR/PLN. Natomiast w krótkim terminie analitycy wieszczą osłabienie złotówki. Pisze o tym rzeczona Rzeczpospolita, ale i Wojciech Białek w artykule w Pulsie Biznesu. Przypomina on umocnienia złotówki z czerwca 2001 r., lutego 2005 oraz lipca 2008 i wskazuje, że po nich następowało osłabienie złotego przeciętnie o 12%. jest to tym bardziej prawdopodobne, że zaczynamy być atakowani takimi oto informacjami o dziurze budżetowej...

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->