środa, 27 maja 2015

Jakie propozycje przedstawiły banki dla frankowiczów i kredytobiorców mieszkaniowych w ogólności?

Dzisiaj Związek banków Polskich przedstawił swoje propozycje dotyczące działań sektora bankowego w związku z sytuacją kredytów hipotecznych w walucie. W szczególności dotyczy to kredytów frankowych, ale Banki prezentują swoje propozycje jako szersze i ukierunkowane na całośc kredytów hipotecznych.

Jakie zatem przedstawiono dziś propozycje?

Po kolei:
  • Fundusz Wsparcia Restrukturyzacji Kredytów Hipotecznych - dostarczałby wsparcie dla kredytobiorców posiadających kredyty mieszkaniowe w każdej walucie. Pomoc udzielana byłaby do wysokości 100% raty kapitałowo-odsetkowej w okresie 12 miesięcy, nie więcej niż 1500 PLN miesięcznie. Pomoc kierowana byłaby do osób z dochodami poniżej średniej krajowej. Udzielenie wsparcia następowałoby w przypadku niekorzystnego zdarzenia losowego u kredytobiorcy, utraty pracy lub choroby i  poza szczególnymi przypadkami pomoc ma mieć charakter zwrotny. Banki zadeklarowały zasilenie tego funduszu w łącznej wysokości 125 mln PLN. 
  • Wewnętrzne fundusze stabilizacyjne skierowane wyłącznie do kredytobiorców posiadających kredyt we frankach szwajcarskich. system dopłat będzie dostępny po przekroczeniu określonego poziomu granicznego kursu szwajcarskiej waluty. "Wsparcie lub pomoc będą udzielane według następującej zasady: mieszkanie do 75 m2 lub dom do 100 m2 i dochód kredytobiorcy niższy od średniej krajowej w momencie złożenia wniosku o podpisanie aneksu." Warunkiem udzielenia pomocy ma być regularna obsługa kredytu. Na to rozwiązanie banki łącznie przeznaczą w najbliższym czasie od 300 do 600 mln zł.
  • W najbliższym czasie banki wdrożą rozwiązania umożliwiające kredytobiorcom przenoszenie zabezpieczeń hipotecznych w celu ułatwienia zbycia mieszkania lub jego zamiany
Należy zauważyć, że rzeczony  Fundusz Wsparcia Restrukturyzacji Kredytów Hipotecznych to jest na razie koncept w fazie legislacyjnej. Na pewno będzie przedmiotem ostrej kampanii -mamy przecież w październiku wybory.

Jak donosi Rzeczpospolita na konferencji prasowej prezes ZBP potwierdził, że banki nie porozumiały się w sprawie utworzenia wspólnego funduszu stabilizacyjnego. "Nie mogliśmy podjąć decyzji o utworzeniu wspólnego funduszu stabilizacyjnego. Będą one tworzone osobno, w  okresie 10 lat suma takich dopłat może sięgnąć 3,5 mld zł. Banki ustaliły, że dopłata do kredytów frankowych z funduszu stabilizacyjnego  zostanie przekroczona przy kursie  5 zł. Ale oferty banków mogą być zróżnicowane - tłumaczył Pietrszkiewicz."

Swoją drogą to komunikat ZBP stanowi "Banki w roku 2015 przeznaczą ponad 800 mln zł na pomoc kredytobiorcom mieszkaniowym." ale ja się tych 800 milionów nie mogę doszukać. Ze zgrubnego rachunku wychodzi mi 725mln. Chyba, że zaliczają do tego 300mln, które jakoby z ciężkim sercem dały łaskawie na takie rzeczy jak uwzględnienie ujemnego LIBOR, zmniejszenie spreadu i opcje wydłużenia spłaty czy rezygnacje z nowego zabezpieczenia wobec kredytobiorców terminowo spłacających raty (co się zawiera ponoć w tzw. Pierwszym Pakiecie ZBP), a co się należy w zasadzie jak psu kość (szczególnie uwzględnienie ujemnego LIBORU).

Porozumienie podpisało 10 banków: mBanku, PKO-BP, BGŻ PNB, Millenium, BZ WBK, Raiffesen, Getin Noble, Santander, Deutsche Bank i Bank BPH.Źródło: ZBP

5 komentarzy :

BPH TFI pisze...

To i tak duży ewenement ze strony polskiej bankowości - bardzo możliwe, że w innych krajach taka sytuacja nie miała by miejsca. Rzadko zdarza się jakiekolwiek wsparcie dla osób zapożyczających się w obcej walucie.

moneygrabbing pisze...

Banki na pewno nie robią to bezinteresownie. Boją się scenariusza węgierskiego. A pomoc ludziom, którzy nie są w stanie spłacać to i tak żadna łaska bo bank musiałby sprzedać dług ze stratą innej instytucji.

Marcin pisze...

Mam nadzieję, że szybko dadzą możliwość przeniesienia hipoteki na inną nieruchomość. Na razie jest to nieco utrudnione, a na pewno by się przydało. Jak tylko taka opcja się pojawi, zaraz wystawiam dom na sprzedaż i kupuję mieszkanie

Robert_HipotecznyBlog pisze...

To raczej PR-owa zagrywka. Faktyczne dyskusje o pomocy zaczną się, kiedy kredytobiorcy zaczną wygrywać sprawy sądowe. Ale wtedy może być już za późno na zaproponowanie pomocy.

Marta pisze...

Ban musi zarabiać, od lat mi to tłumaczono więc cokolwiek będzie bankowcy sobie krzywdy nie zrobią

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->