piątek, 22 maja 2015

Koniec darmowych kart debetowych?

Ostatnimi czas banki mocno dokręcają śrubę jeżeli chodzi o opłaty i prowizje. Nie inaczej jest w przypadku kart wydawanych do rachunku. To co do niedawna było darmowe, już takie być przestaje. Doskonałym przykładem jest Meritum Bank. Albo zapłacimy za kartę 6zł albo będziemy mieli na rachunku określone wpływy i wykonamy ileś tam transakcji. tak samo jest w Aliorze, mBanku, Pekao...

Nawet Raiffeisen do swojego Wymarzonego Konta Osobistego  wydaje kartę, która kosztować ma 3zł miesięcznie (Swoją drogą zastanawiam się jak długo to konto będzie takie wymarzone skoro Raiffeisen planuje sprzedać swój biznes w Polsce albo go totalnie poddać likwidacji...)

Także wpłaty z bankomatów drożeją. Coraz więcej banków rezygnuje z opcji darmowych wypłat z bankomatów Euronetu - to co do niedawna było standardem, teraz staje się dostępne wyłącznie dla kont premium. Przykładowo w Pekao trzeba będzie płacić 1,49 za każdą wypłatę, a od kwietnia 2016 Euronet będzie traktowany tak jak każdy inny obcy bankomat.

Z tego co się orientuję jedynie Smart Bank oferuje jeszcze kartę z darmowymi bankomatami, ale z kolei nie ma żadnych placówek. No i pozostaje pytanie, jak długo taka promocja jeszcze potrwa? Póki ktoś ich nie kupi?

Źródło problemu leży w przeforsowanym obniżeniu opłat interchange. Jak czytam na prnwes: "Do niedawna sklepikarze płacili na rzecz banku prowizję w wysokości średnio 1,6 proc. od każdej transakcji kartą. Dziś do banku wpływa 0,2 proc. jeśli transakcja została wykonana kartą debetową i 0,3 proc. jeśli klient płacił kartą kredytową.". "Zrobiono dobrze" właścicielom sklepów, co jak zwykle odbiło się czkawką klientom. Visa i Mastercard obniżyły też opłatę bankomatową, przez co właściciel bankomatu dostaje mniej od każdego "obcego" klienta. Koszty utrzymania urządzeń i zasilania w gotówkę pozostały zaś takie same.

Nie ma się zatem co dziwić, że zaczynają wracać na rynek rozwiązania, które znane były ale w latach '90. BZ WBK planuje zacząć wydawać kartę bankomatową, która będzie służyła wyłącznie do wypłat we własnych bankomatach banku. Jednocześnie podnosi opłaty za kartę debetową. Wygląda więc na to, że sposób korzystania z kont i kart wydanych do rachunku w najbliższym czasie znacząco się zmieni. Promocja skończona...


5 komentarzy :

CLS.pl pisze...

Czyżby banki zaczynały "się cofać"? Ciekaw jestem, czy rzeczywiście karty debetowe zaczną być płatne...

Stefan pisze...

Opłata za kartę debetową to już przesada od zawsze były darmowe a teraz będzie trzeba za nie płacić ? Nie no wszędzie wszystko drożeje wszędzie te opłaty :/ a wypłaty z euronetu płatne ? tego to już nawet nie chce mi się komentować :/

Przegląd Finansowy pisze...

One już są płatne...

Karol P24 pisze...

W moim banku również przez to przeszłem (BZ WBK), kartę przez długi okres miałem bezpłatnie a teraz doszła opłata w wysokości 7 zł.dobrze że chociaż reszta (prowadzenie konta, przelewy) pozostają bezpłatne.

moneygrabbing pisze...

Coraz mniej kont z darmowym plastikiem wygląda to tak jakby banki zmówiły się aby znaleźć dodatkowe źródło dochodu.

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->