wtorek, 4 sierpnia 2015

Jak dostać kredyt studencki?

Ten wpis został zaktualizowany, najbardziej aktualne informacje znajdziecie w artykule:

Zmiany w zasadach kredytów studenckich w roku akademickim 2015/2016


Pisałem już kiedyś czy warto brać kredyt studencki. Wprawdzie wpis tamten ma już wiele lat, ale temat kredytów dla studentów jest nadal aktualny, a ich warunki mocno korzystne. Wpis będzie aktualizowany został zaktualizowany 1.10.2015 kiedy pojawiły się nowe informacje na temat warunków w roku akademickim 2015/2016. W okolicach września powinny pojawić się szczegóły, natomiast poniżej to co ogólnie na temat kredytów studenckich udało mi się zebrać.Kredyt studencki jest nietypowym rodzajem kredytu. Zazwyczaj w umowie kredytowej środki pieniężne, które ma otrzymać kredytobiorca muszą mieć ściśle określony cel. Inaczej jest w przypadku kredytu studenckiego. Jako student pieniądze z kredytu możesz przeznaczyć na zakwaterowanie, wyżywienie, zakup książek lub rzeczy w ogóle niezwiązane ze studiami, takie jak na przykład inwestycje czy założenie własnej działalności gospodarczej! Podsumowując, w żaden sposób nie musisz udokumentować celu przeznaczenia pieniędzy uzyskanych z tego typu kredytu.

Kredyt studencki może otrzymać każdy student do 25 roku życia. Dodatkowo taka osoba musi posiadać pełną zdolność do czynności prawnych. Aby móc ubiegać się o preferencyjny kredyt studencki dochód na jedną osobę w rodzinie studenta nie może przekraczać 2500 zł (dane na rok akademicki 2014/2015). W grudniu 2015 Minister ustali ten próg dla danego roku akademickiego. Należy pamiętać, że wniosek składa się oddzielnie na każdy stopień studiów (I – licencjat, II – magisterskie, III – doktoranckie).

Oprocentowanie tego kredytu jest bardzo korzystne, ponieważ stanowi połowę stopy redyskontowej NBP. Znaczy to, że jest kilkukrotnie niższe od tradycyjnego kredytu na rynku. Kredyt studencki przyznany jest maksymalnie na 6 lat w przypadku studiów magisterskich i 4 lata w przypadku studiów doktoranckich. Łącznie, więc kredyt studencki może być przyznany na 10 lat. Wypłacany jest przez 10 miesięcy w roku akademickim w transzach od 600 do 800 zł. Wypłata kredytu studenckiego może być wstrzymana na czas urlopu dziekańskiego lub przez powtarzania roku.

A w jakim banku można wziąć kredyt studencki?

Banki, w których możemy się ubiegać o otrzymanie kredytu studenckiego to (dane na rok akademicki 2015/16):
  • PKO Bank Polski S.A. (link), 
  • Bank Polskiej Spółdzielczości S.A.  (wraz ze zrzeszonymi bankami spółdzielczymi) (link), 
  • Bank PEKAO S.A. (link)
  • SGB-Bank S.A. (wraz ze zrzeszonymi bankami spółdzielczymi).

Kredyt studencki pomimo dużej swobody w jego wykorzystaniu wymaga poręczyciela. W przypadku rodzin najuboższych, gdzie dochód na jednego członka w rodzinie wynosi 600 zł Bank Gospodarstwa Krajowego udziela 100% poręczenia, w przypadku dochodu poniżej 1000 zł na osobę w rodzinie 70 % poręczenia. Preferencyjne warunki związane z poręczeniem dotyczą również żaków pozbawionych opieki rodzicielskiej. Należy dodać, że w takiej sytuacji BGK pobiera 1, 5% prowizji od transzy wypłacanej każdego miesiąca. Z kolei studenci zamieszkujący na obszarze wsi mogą ubiegać się o poręczenie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Agencja może poręczać do 80% lub do 100% wykorzystanej kwoty kredytu w zależności od wysokości dochodu na osobę w rodzinie studenta. Poręczenie Agencji w wysokości 100% mogą uzyskać studenci, których dochód na osobę w rodzinie, ustalony zgodnie z zasadami określonymi w przepisach o pożyczkach i kredytach studenckich, nie przekracza 600 zł.

Warto wiedzieć też, że za dobre wyniki w nauce można dostać wymierny finansowy bonus. Jeżeli student znajdzie się w gronie 5% najlepszych absolwentów kredyt studencki zostanie umorzony w 20%.

Wniosek o kredyt powinien zawierać:
- dane osobowe studenta,
- imię i nazwisko,
- numer PESEL,
- serię i numer dowodu tożsamości,
- datę i miejsce urodzenia,
- adres zamieszkania.

Jeżeli kredyt studencki zostanie studentowi przyznany ma on obowiązek dostarczenia dwa razy do roku zaświadczenia, że nadal studiuje. Terminy przypadają po zaliczonej sesji, maksymalnie do 31 października i 31 marca.

Spłata kredytu studenckiego następuję dwa lata po ukończeniu studiów. Okres spłaty jest dwa razy dłuższy, niż czas w którym kredyt zostaję studentowi wypłacony.

Przeczytaj o tym czy warto wziąć kredyt studencki.

Ten wpis można znaleźć w google za pomocą następujących fraz:
  • kredyt studencki
  • czy brać kredyt studencki
  • kredyt dla studenta


Kredyt Studencki Informacja jak dostać kredyt studencki.
Przegląd Finansowy -
5 / 10 
 

8 komentarzy :

Robert pisze...

Widzę, że nie jesteśmy na bieżąco ;)
Od października zwiększy się rata kredytu do 900 zł. Stawka podstawowa ma pozostać na poziomie 600 zł. http://serwisy.gazetaprawna.pl/edukacja/artykuly/886337,wzrosnie-rata-kredytu-studenckiego.html

Przegląd Finansowy pisze...

Dziękuję za zwrócenie uwagi, już poprawiłem

Bartek pisze...

Taki kredyt to świetna inwestycja. Sam wziąłem go podczas studiów, pomimo tego, że nie potrzebowałem pieniędzy, bo sam się utrzymywałem, no i miałem stypendium. Jednak jest on tak nisko oprocentowany, że aż żal było go nie brać. Nie bójcie się więc brać kredytów studenckich. Ja swoje transze wpłacałem na konto oszczędnościowe, wtedy było trochę wyższe oprocentowanie niż obecnie, dzięki czemu de facto zarabiałem na kredycie. Spłaciłem go w całości w dwa lata po zakończeniu studiów, ale to, co na nim zarobiłem to moje.

Mama Zuzi i Zosi pisze...

Wydaje mi się, że z kredytem studenckim nie jest wcale tak łatwo... Ostatnio widziałam, że Ania wrzuciła propozycję kont dla studentów. Może tam warto zajrzeć? Z tego co wiem mając konto w danym banku dużo łatwiej jest ubiegać się o kredyt niż w przypadku braku konta.

Jacek Okurka pisze...

Ja również polecam, jeśli trzeba gotówkę, teraz, już to warto się zastanowić nad kredytem.

Kredyt studencki pisze...

Bardzo fajna opcja , ciekawa alternatywa dla młodych ludzi którzy potrzebują pieniędzy a kredyt studencki jest jedną z najtańszych dostępnych pożyczek nawet z okresem karencji do 2 lat , dodając do artykułu chciałbym zaprosić na moją stronę jako uzupełnienie na której pokazałem jak zarobić na kredycie studenckim , Pozdrawiam :)

Anonimowy  pisze...

Kredyt studencki jest tylko dla bogatych. Zarówno banki BPS jak i SGB pomimo poręczenia 100% kredytu przez ARiMR i tak wymagają poręczyciela o dochodzie netto co najmniej 1800 zł i z umową o pracę na czas nieokreślony. "Normalny student" nie ma szans na otrzymanie tego kredytu.

Anonimowy  pisze...

Należałoby uzupełnić informacje dotyczące poręczenia kredytu. Poręczenie przez ARiMR (przypuszczam, że analogicznie jest z BGK) nawet 100% kredytu niestety nie umożliwia jego otrzymanie. Zarówno banki BPS jak i SGB pomimo 100% poręczenia żądają dodatkowego poręczyciela i to dosyć zamożnego (dochód netto na osobę minimum 1800 zł i umowa o pracę na czas nieokreślony). Tak więc kredyt jest jedynie dla bogatych studentów lub posiadających bogatą rodzinę. Nie udało mi się niestety uzyskać odpowiedzi od banków jaki sens ma więc instytucja poręczenia - dotychczas sądziłam, że poręczenie ARiMR jest po to aby umożliwić uzyskanie kredytu biedniejszym studentom. Dla banków jednak liczy się tylko zysk, ponieważ na takim kredycie wiele zyskać nie można to starają się ograniczyć możliwości jego uzyskania. Korzystają z przepisu że bank sam ustala jakie i ile zabezpieczeń kredytu wymaga i nie obchodzi ich zabezpieczenie przez instytucje państwowe. Proszę o umieszczenie tej informacji gdyż niektórzy (tak jak ja) mogą błędnie sądzić że otrzymają kredyt, który umożliwi im studiowanie a później będą zmuszeni do rezygnacji z nauki ze względu na brak środków.

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->