poniedziałek, 21 września 2015

Giełda - jak wybrać dom maklerski?

Wielu z was zapewne myślało o grze na giełdzie jednak nie wiedzieliście jak się za to zabrać gdyż już wybór odpowiedniego domu maklerskiego to nie lada wyzwanie. Szukając właściwego domu maklerskiego należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Jednak od początku.

Rachunek w domu maklerskim trochę różni się od normalnego rachunku bankowego. Przede wszystkim możemy na nim posiadać oprócz pieniędzy także walory, np. akcje bądź obligacje. Założony przez nas rachunek ma nam służyć przez cały okres inwestowania, dlatego tak ważne jest by dobrze wybrać. Musimy pamiętać, że nie tylko każdy dom maklerski ma inną ofertę dla nas, ale także i my mamy różne potrzeby i do nich powinniśmy dostosować nasze poszukiwania. 

Stąd chcąc grać na giełdzie i szukając domu maklerskiego powinniśmy zastanowić się m. in. :
 • jaką kwotą zamierzamy obracać?
 • czy planujmy korzystać z kredytu?
 • w jakie instrumenty mamy zamiar inwestować - akcje, obligacje czy, np. instrumenty pochodne ?
 • w jakich sposób chcemy składać zlecenia oraz czy mam dostęp do internetu?

Gdy już odpowiemy sobie na te pytania możemy przejść do poszukiwań, a w nich warto skupić się na kilku ważnych kwestiach jak:
 • Opłaty i prowizje. Im niższe tym dla nas lepiej. 

 • Prowizje od obrotu akcjami lub obligacjami. Te opłaty kosztować nas będą najwięcej, a ich stawki są zależne od trybu składania zleceń ( przez internet, telefonicznie lub osobiście). Czasem zalezą tez od obrotu, więc przeglądając tabele prowizji wzróćmy uwagę jakie kwoty zamierzamy inwestować. Warto zwrócić uwagę na to w jaki sposób będziemy najczęściej składać zlecenia. Jeśli np. przez internet to powinniśmy szukać korzystnej oferty dotyczącej tego właśnie sposobu składania zleceń. Domy maklerskie na zachętę stosują różne zniżki np. dla studentów bądź "zamożnych klientów".

 • Prowizje od obrotu instrumentami pochodnymi. Do obrotu nimi musimy podpisać w biurze osobną umowę. Są bardziej ryzykowne od akcji i są od nich znacznie bardziej skomplikowane. Instrumenty pochodne to nie jest zbyt dobra opcja dla początkujących właśnie ze względu na ryzyko. Prowizje w przypadku kontraktów terminowych mają zwykle postać kwotową, a nie procentową, np. zamiast 0,5% zapłacimy 10 zł. Jeśli chodzi o opcje to prowizje są zazwyczaj wyrażane procentowo i są kilkakrotnie wyższe niż w przypadku "zwyczajnych instrumentów".

 • Oferta kredytowa. Tak jak instrumenty pochodne tak i kredyt to dość ryzykowna opcja dla początkujących. Na koszt kredytu przypada zwykle kilka opłat. Jego oprocentowanie to WIBOR powiększony o marżę. Prócz tego płacimy np. na Bankowy System Gwarancyjny. Poza tym nie tylko opłaty są tu istotne. Liczy się także ile pieniędzy pożyczy nam instytucja i jaką pozostawi swobodę w podejmowaniu inwestycji.

 • Oferta analityczna - warto szukać biura, które oferuje profesjonalne raporty analityczne, prognozy wyników, broszury techniczne. Wszystko to jest obecnie biurom niezbędne do konkurowania o nowych klientów.

 • Rekomendacje, czyli raporty dotyczące spółek znajdujących się na GPW. Opracowanie takie zawiera wycenę firmy oraz zalecenie jak postępować z papierami spółki - na przykład kupuj, sprzedaj, trzymaj itd.

 • Rekomendacje maklerskie- jest to jedna ze stron działalności analitycznej biur maklerskich. Pomocą zajmują się brokerzy jednak warto samemu poszukać informacji np. w prognozie wyników. Domy maklerskie dostarczają istotne dla gracza raporty chociaż raz w tygodniu, a czasem codziennie. Prócz tego normą są komentarze przed sesją, które nieraz mają wpływ na notowania danego dnia, krótka analiza techniczna przygotowana przez biuro oraz podsumowania po sesji.

 • Jakość systemu internetowego- większość inwestorów gra na giełdzie przez internet stąd warto przed ostatecznym wyborem poznać wartość i jakość systemu oferowanego przez biuro. Na ogół domy maklerskie dają nam możliwość otrzymania demo rachunku byśmy mogli ocenić jego praktyczność samodzielnie.

 • Dostępność domu maklerskiego - mimo internetu i telefonu wciąż wiele czynności musimy wykonać osobiście w domu maklerskim. Chodzi np. o podpisywanie umów i aneksów.  Czasem jakąś czynność trzeba będzie wykonać osobiście, warto aby placówka była w naszym zasięgu. Warto z tego względu znaleźć biuro maklerskie w pobliżu naszego miejsca zamieszkania.

Jeżeli odpowiedzieliśmy sobie na postawione na wstępie pytania to, zważając na wszystkie wyżej wymienione przeze mnie kwestie powinniśmy być w stanie wybrać właściwe dla siebie biuro. Nie jest to prosty wybór, lecz konieczny do rozpoczęcia gry na giełdzie. 

Nie będę w tym miejscu robił zestawienia ofert, te zmieniają się więc szybo takie porównanie stałoby się nieaktualne. Wspomnę tylko jeszcze na koniec żeby zakładając rachunek maklerski zastanowić się, czy nie warto założyć go w formie konta IKE na którym transakcje byłyby zwolnione z podatku "belki" - ta decyzja zależy jednak od tego czy chcemy inwestować długoterminowo i jakiego rzędu pieniądze chcemy rocznie na te inwestycje przeznaczać.

Napiszcie w komentarzach z jakich rachunków maklerskich korzystacie i jakie macie doświadczenia.

3 komentarze :

Unknown pisze...

Wcześniej korzystalem z DB bo ma/mial najnizsze prowizje ale ich interfejs ktory mam wrazenie nie zmienil sie od 20lat nie pozwalal mi na swobodna gre na gieldzie dlatego przenioslem sie do BOŚ. Interfejs super przyjemny, niskie prowizje i brak oplaty dystrybucyjnej przy funduszach... Polecam

Jacek Negocjator pisze...

Moje główne konto mam w mBank i tam korzystam z rachunku maklerskiego - tak bardzo jestem nastawiony na wygodę korzystania, że nawet nie przykładam wagi do kosztów tego rozwiązania.
Chętnie bym przeczytał jakieś porównanie popularnych rachunków pod kątem kosztów i funkcjonalności...

Anonimowy  pisze...

Złoto to dobra inwestycja, jeżeli chodzi o kruszec to chyba najlepsza. Znacznie bezpieczniejsza niż giełda dlatego też zrezygnowałem z giełdy całkowicie. W srebro inwestowałem 4 lata temu ale to znowu nie opłacało się zbytnio. Teraz wolę złote monety dlatego że ich wartość rośnie w zadowalającym stopniu. Oprócz samej wartości kruszcu mają jeszcze wartość kolekcjonerską i lepiej chodzą w internecie niż monety srebrne.

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->