czwartek, 13 sierpnia 2015

Jak podnieść wartość sprzedawanej nieruchomości?

Rynek mieszkaniowy w Polsce już od kilku lat znajduje się w dość słabym okresie. Spada sprzedaż mieszkań podobnie, jak ich ceny. Jednak wiele osób nie może znaleźć kupca na posiadane przez siebie nieruchomości nie tyle z powodu kłopotów na rynku, co z innych przyczyn, bezpośrednio związanych z wyglądem mieszkania. Z tego też powodu postanowiłem przedstawić kilka prostych punktów, które mogą w znaczący sposób podnieść wartość nieruchomości będącej przedmiotem sprzedaży. 

Wymiana okien 


Niektórzy twierdzą, że jeśli próbujemy sprzedać starsze mieszkanie, to czasem ciekawym sposobem na podniesienie jego wartości jest wymiana okien. jest to oczywiście kosztowne przedsięwzięcie i wiąże się z niemałym zamieszaniem, ale... czasem może być warto. Zdecydowanie poprawi to wydajność energetyczną lokalu – koszty ogrzewania będą po prostu mniejsze, co przełożyć się może na wyższą cenę uzyskaną ze sprzedaży. Podobnie jeśli chodzi o wygląd – często nowe okna są po prostu bardziej estetyczne. Taka wymiana może zachęcać kupujących, będą bowiem widzieć, że poprzedni właściciele dbali o ciągłą modernizację mieszkania i starali się ulepszać jego stan. To zaś zdecydowanie pozytywnie powinno wpłynąć na potencjalnych kupujących. Moja opinia jest jednak taka, że to raczej zbyt duża inwestycja jeśli rozstajemy się z lokalem.

 

Malowanie ścian 

W przypadku mało zadbanych pomieszczeń, dobrym rozwiązaniem może być pomalowanie ścian. Jeśli zdecydujemy się na przykład na kolor biały, to klienci będą szybko mogli zmienić ich kolor na wybrany przez siebie, zaraz po zakupie. Wybranie kolorowych ścian może dać nam z kolei zwiększoną jakość wykończenia mieszkania, przez co kupujący, których zainteresuje nasze mieszkanie, mogą proponować wyższe kwoty. W tym wypadku wszystko zależy od wyglądu nieruchomości i stanu wyposażenia. Jaskrawe barwy słabo działają na korzyść mieszkania umeblowanego w czasach PRL, dobrze zaś mogą wyglądać w nowoczesnych lokalach. 

Niewielkie naprawy 

Nic nie jest tak dobrym argumentem do obniżania cen dla kupujących, jak nienaprawione problemy. Wystarczy, że w kilku miejscach będzie do naprawy niewielki fragment podłogi, ubytek w ścianie i uszkodzone gniazdko, a klienci będą forsowali niższe ceny. W końcu mieszkanie wydawać się będzie mało zadbane a konieczność poniesienia kosztów napraw będzie zmuszała sprzedających, do obniżenia oczekiwań cenowych. Tymczasem proste naprawy nie wymagają dużej ilości czasu, a pozwalają na zmniejszenie ilości klientów rezygnujących i brak spadających z tego powodu ofert cenowych. Jeśli sami nie mamy na to czasu – zatrudnijmy fachowców. Zapłacimy nie więcej niż kilkaset złotych, a nieruchomość może się sprzedać nawet kilkanaście tysięcy złotych drożej. 

Usunięcie zbędnych sprzętów - staging

Niezmiernie ważnym, ale często pomijanym sposobem na podwyższenie wartości nieruchomości jest usunięcie niepotrzebnych przedmiotów. Często posiadamy rzeczy, które nie są sprawne lub których nie używamy, ale mimo wszystko zajmują one sporo miejsca w naszych mieszkaniach czy domach. Kupujący podświadomie zwracają na to uwagę. Jeśli bowiem w mieszkaniu jest wiele rzeczy, to wydaje się ono mniejsze i mniej zadbane. Kilka prostych decyzji pozwoli nam na szybkie powiększenie optyczne nieruchomości, przez co zwiększyć powinno się zainteresowanie kupujących. Czasem warto nawet zadbać o tak zwany "staging" czyli aranżację mieszkania "pod oglądających", jeżeli możemy sobie na to pozwolić (np. nie mieszkamy w nim) zadbajmy o to aby wyglądało jak z żurnala, było czyste, posprzątane i pachnące. Warto także zadbać o estetyczne dekoracje i aranżację mebli. Nic tak nie przemawia do wyobraźni jak ładnie urządzone wnętrze które się widzi i czuje, zaś nic tak nie odstrasza jak wyłażący brud i śmieci walające się w dopiero co opuszczonym lokalu.

4 komentarze :

Łukasz pisze...

Za granicą spotyka się duże firmy, które zajmują się dostosowaniem pomieszczenia dla kupujących. Zajmują się aranżacją przestrzeni. Zdarza się,że przywozą własne meble oraz dekoracje aby pokazać potencjalnemu kupującemu jak ładne może być dane mieszkanie w przyszłości.
Prezentacja lokum jest bardzo ważna przy sprzedaży. Niestety ale wiele osób o tym zapomina i czesto pokazują zdjęcia zagraconych wnętrz. Kupujący postrzega takie mieszkanie na mniej wartościowe niż jest w rzeczywistości.

Andrzej pisze...

Wiele osób próbuje sprzedawać brudne i zaniedbane mieszkania, a potem się dziwią, że uzyskują słabe oferty, niestety dla nich, ale obecnie w cenie są raczej rzeczy ładne i zadbane

Robert Ocetka pisze...

Mój znajomy wynajął piękne, 2 studentów z zagranicy (co też jest trochę ryzykowne). Ci od jakiegos czasu już nie płacą czynszu, a do tego zniszczyli mu tu nowe mieszkanie. Najgorsze jest to, że trzeba zakładać sprawe w sądzie o eksmisje tych osób, samemu nie można ich wyrzucić na bruk, właściciel nie ma takiego prawa. I jak tu żyć?

Przegląd Finansowy pisze...

No właśnie sam nie wiem, takie sytuacje mocno mnie powstrzymują przed inwestowaniem w nieruchomości i myślę, że nie tylko mnie. Gdyby przepisy pozwalały w szybki sposób wywalić takich delikwentów to nie byłoby problemu i rybek mieszkań na wynajem byłby większy

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->