piątek, 29 kwietnia 2016

Bitcoin na legalu

Zastanawiałem się przez chwilę jaki dać tytuł. Rzecz w tym, że chciałem napisać notkę o tym jak to bitcoin zostaje uznany przez kolejne instytucje rządowe za pełnoprawny środek płatniczy. Otóż nie dalej jak w piątek rząd japoński zatwierdził zmiany w przepisach uwzględniające bitcoina i inne cyfrowe waluty jako posiadające funkcję zbliżoną do "prawdziwych" pieniędzy. Rzecz jasna wiąże się to z wtłoczeniem różnego rodzaju biznesów związanych z bitcoinem (giełdy wymiany na ten przykład) w pewne ramy prawne, które dla niektórych mogą być niewygodne, a dla innych stanowić wręcz zaprzeczenie bitcoina. Z drugiej strony zwiększy to zapewne bezpieczeństwo i pozwoli uniknąć sytuacji jak z Mt.Gox. Poza tym to w mojej opinii pozwoli na popularyzację wirtualnej waluty przy jednoczesnym utrudnianiu wykorzystania jej do działań nielegalnych.

Druga podobna informacja napłynęła niedawno z Luksemburga gdzie giełda wymiany Bitstamp po pozytywnie przeprowadzonym procesie audytu otrzymała licencję instytucji płatniczej, na mocy której może legalnie prowadzić działalność w zakresie transakcji płatniczych, rozliczeń transakcji, przekazów pieniędzy, etc. na terenie całej unii. W związku z tym Bitstamp ogłosił, że od wtorku 26 kwietnia uruchamia trading BTC/EUR i możliwość przelewania na konto środków w EUR bez przewalutowania na USD.

Wygląda zatem na to, że rynek bitcoinowy staje się bardziej uregulowany. Moim zdaniem rysuje to dla bitcoina coraz lepsze perspektywy. Lepsze niż pozostawanie na granicy. Zdecydowanie bardziej dla popularyzacji wykorzystania kryptowalut będzie jeśli użytkownicy będą mieli pewność, że korzystają z usług podmiotów, które spełniają choćby minimalne wymogi, niż bez tych regulacji. Zaraz się pewnie podniosą głosy, że to zabije bitcoiina bo regulacje i szpiegowanie transakcji, etc... Ja tam uważam, że po pierwsze jak ktoś będzie chciał bitcoina nielegalnie wykorzystywać to znajdzie na to sposób korzystając z usług firemek w Zimbabwe (z całym szacunkiem do Zimbabwe), a jak ktoś chce mieć całkowitą pewność, że nie będzie szpiegowany to niech używa gotówki. Coś za coś, albo powszechność i regulacja, albo brak regulacji i niszowość. Nie da się mieć ciastka i zjeść ciastka. takie jest moje zdanie.

Źródła:

3 komentarze :

Anonimowy  pisze...

Nowy jedwabny szlak może wzmocnić znaczenie Chin na świecie (http://independenttrader.pl/prawdziwe-znaczenie-nowego-jedwabnego-szlaku.html). Pytanie do zaawansowanych: czy jest jakaś możliwość inwestycji w firmy zaangażowane w projekt?

Sklep numizmatyczny pisze...

Wygląda na to, że bitcoin ma szansę stać się pełnoprawnym pieniądzem. Ciekawe jak szybko to nastąpi

Krystian pisze...

Taka waluta ułatwi nam transakcje internetowe ale wydaje mi się, że banki mogą na tym sporo ucierpieć. Na razie w Polsce nie jest to tak popularne ale może się to zmienić.

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->