środa, 20 kwietnia 2016

Fixing złota w chińskim yuanie - Shanghai Gold Benchmark Price

Jakoś tak się składa, że ostatni tydzień jest przeładowany informacjami o złocie. Kiedy w sobotę pisałem wpis pt. "Co w złocie piszczy" nie było jeszcze wiadomo czy na giełdzie w Szanghaju zostanie w końcu w tym tygodniu uruchomiony fixing złota denominowany w yuanach. 

Ostatecznie tak się stało jak informowałem. We wtorek ruszyła oficjalnie "Shanghai Gold Benchmark Price" - codzienna wycena złota w chińskiej walucie. 

Dlaczego ta informacja jest taka istotna? Bo jest to kolejny kamyczek do ogródka dolara. Kontrahenci, chcący kupować fizyczne złoto na giełdzie w Szanghaju nie będą musieli oglądać się na kurs dolara. Z kolei dla juana jest to ważny krok do umiędzynarodowienia waluty do czego Chiny dążą od dawna i o czym wielokrotnie pisałem. Jest to także wyraz woli oderwania się od giełd na których wyznaczanie ceny jest manipulowane (Londyn, Nowy Jork). O manipulacji rynkiem złota pisałem w kwietniowym newsletterze w tekście dla prenumeratorów.

Na razie  fakt uruchomienia w Szanghaju fixingu złota nie będzie raczej miał bezpośredniego wpływu na ceny. Jest to jednak jedno z wielu wydarzeń wskazujących na trend światowej gospodarki - słabnącej pozycji dolara i rosnącej pozycji złota i chińskiej waluty.

Więcej informacji u źródła:

4 komentarze :

Anonimowy  pisze...

Spodziewałem się jakiegoś ruchu cen w związku z tym wydarzeniem. Ale może ktoś inny oprócz Deutsche Bank trzyma cenę nisko na światowych giełdach?

Przegląd Finansowy pisze...

Według mnie samo otwarcie fixingu nie jest podstawą do skoku cen. jeszcze nie teraz. Chinom zależy na tym żeby póki mogą kupować tanie złoto. Natomiast może w pewnym momencie dojść do rozjechania się cen złota w Londynie i Szanghaju. W Londynie fixing ustalają w towarzystwie wzajemnej adoracji banki które manipulowały rynkiem od wielu lat, w NY zaś cena złota to cena papierowych derywatów. Szanghaj zaś będzie wyceniał złoto FIZYCZNE i ta cena wiele nam powie pewnego dnia o tym gdzie to fizyczne złoto jest.

Ceny Złota pisze...

Ciekawie jak będzie wyglądał ten rozjazd. Warto będzie wtedy obserwować ceny u dealerów w porównaniu z Londynem i SGE, które będą bardziej zgodne.

Patryk pisze...

Bardzo dobra informacja

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->