piątek, 15 kwietnia 2016

Manipulacje na rynku złota

O tym, że cena na rynku złota jest manipulowana przez wielkich światowych graczy, wiedzą zapewne wszyscy "siedzący w temacie". Wydaje mi się nawet, że sam kiedyś pisałem posta na ten temat, ale nie mogę go odnaleźć. 

Rzecz w tym, że cena złota jest ustalana na giełdach, na których przedmiotem obrotu są w znacznej części kontrakty na złoto a nie sam fizyczny metal. Ilość kontraktów znajdujących się w obrocie znacząco przekracza ilość fizycznego metalu zmieniającego właścicieli. Dzieje się tak dlatego, że uczestniczące w tym procederze instytucje rozliczają po prostu kontakty w gotówce i rzadko kiedy zdarza się, aby ktoś zażądał fizycznej dostawy. Gdyby ktoś skupił dużą ilość kontraktów na złoto i zarządzał ich rozliczenia w fizycznym metalu, to doprowadziłby do bankructwa całe uczestniczące w procederze towarzystwo.

Taka struktura rynku sprawia, że ceną złota i srebra bardzo łatwo manipulować ponieważ w łatwy sposób można dokonać transakcji krótkiej sprzedaży olbrzymich ilości kontraktów terminowych mających pokrycie jedynie w ułamku procenta. Informacje o takich praktykach na rynku krążyły już od dosyć dawna. Amerykańskie U.S. Commodity Futures Trading Commission prowadziło nawet "śledztwo" w tej sprawie, ale żadnych sensownych wniosków i działań nie było. 

Dziś okazuje się, że fakty jednak potwierdzają plotki i spiskowe teorie. Według ukazujących się niedawno w prasie informacji Deutsche Bank poszedł na ugodę w ramach procesu z grupą poszkodowanych inwestorów, który toczy się w Nowym Jorku. Firma w swoich pismach podobno przyznała, że uczestniczyła wraz z innymi bankami w procesie manipulowania cenami na rynkach metali szlachetnych.

W mojej opinii jest to kolejny argument za tym, że posługiwanie się takim wskaźnikiem jak "cena złota" jest oderwane od rzeczywistości. Jeżeli ktoś chciałby w obecnych dniach dokonać poważnego zakupu złota na rynku, to okaże się że musi poczekać bo zaspokojenie popytu rynkowego, szczególnie dla większych zamówień staje się coraz trudniejsze. Cena złota nie wyznacza punktu równowagi popytu i podaży fizycznego metalu bo ustalana jest na rynku kontaktów oderwanych "w kosmos" od tegoż fizycznego rynku.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->