sobota, 31 marca 2018

Sławek Muturi - "Życie postkorporacyjne" - recenzja

Jako, że dzielę się z Wami moimi lekturami, mam dla Was kolejną. Chodzi o książkę Sławka Muturi pt. "Życie postkorporacyjne - czy jesteś gotowa do wcześniejszej emerytury?". Sławek jest postacią znaną w pewnych kręgach jako osoba, która po zbudowaniu portfela mieszkań na wynajem porzuciła doskonale płatną pracę w firmie konsultingowej aby udać się na wcześniejszą emeryturę i jeździć po świecie. Jest też twórcą firmy Mzuri, która zajmuje się zarządzaniem najmem i autorem bloga fridomia.pl

Po książkę Sławka Muturi sięgnąłem z ciekawości. Od dłuższego czasu jestem regularnym czytelnikiem jego bloga fridomia.pl i uważam, że strategia inwestowania w nieruchomości na wynajem jest bardzo sensowna dla uzyskania wolności finansowej. Chciałem poznać jak to było w przypadku Sławka. Sięgnąłem więc za te mocno autobiograficzną lekturę, w której opisuje on na swoim własnym przykładzie w jaki sposób od pracy w konsultingu doszedł do tego co nazywa wcześniejsza emeryturą. Wskazuje on na jedną bardzo ważną rzecz, która jest kluczowa dla osiągnięcia wolności finansowej – chodzi o umiejętność życia poniżej swoich możliwości finansowych. Jest to rzecz niezwykle trudna. 

Ta książka to w istocie autobiografia, z mnóstwem opowiastek, refleksji i dygresji pozornie nie związanych z tematem, ale czy na pewno? W końcu mowa w książce o tym jak się przygotować na przejście na inny sposób funkcjonowania jako człowiek niepracujący a utrzymujący się wyłącznie z pasywnych dochodów. Sławek pisze o tym, że trzeba sobie zmienić system operacyjny – przygotować się mentalnie na zupełnie inny sposób myślenia o świecie i innej kategorii problemy do rozwiązania niż te, z którymi mamy do czynienia w korporacjach. 

Pisze dużo o tym, że do osiągnięcia stanu postkorporacyjnego trzeba się mentalnie, finansowo i życiowo przygotować. Bo wbrew pozorom trzeba mieć plan na zagospodarowywanie swojego czasu.

Dużą część książki poświęca swoim rozważaniom o tym, jak to w naszym społeczeństwie jesteśmy zaprogramowani do tego aby żyć powyżej swoich możliwości finansowych. Tłumaczy dlaczego tak się dzieje i w jaki sposób jesteśmy manipulowani przez korporacje. Tłumaczy dlaczego jest to dla nas rujnujące i czemu tak ważne jest aby trzymać się poniżej swoich możliwości finansowych. Chodzi o uświadomienie sobie swoich potrzeb i możliwości finansowych i mentalne dostrojenie się do tego aby zmieścić się w tych możliwościach. 

Sławek opowiadając o sobie promuje minimalistyczny styl życia, w którym kupowanie produktów tylko dlatego, że nas na nie stać jest nie do zaakceptowania. Dla niektórych to może być trudne. Trudne może też być zderzenie się z opiniami innych co to takiego sposobu życia. 

Niektórych zapewne ta książka zainspiruje. Innym da do myślenia. Pewnie będą tacy, których znuży bo zainspirowani już będą, albo i tak nic im nie jest w stanie takiej inspiracji dostarczyć. Jeżeli o mnie chodzi to przyznam się, że książkę tę czytało mi się ciekawie. Rzekłbym nawet egzotycznie. Może dlatego, że jeszcze daleko mi do tego momentu, w którym jest już Sławek? Opisuje on swoje pomysły na dalszą część życia, jak je realizuje po rezygnacji z pracy w korporacji. Dla mnie tydzień, w którym nie rozróżnia się weekendów jest jeszcze egzotyką. 

Przeczytałem tę książkę szybko. Nie była to lektura, która wymaga jakiegoś wielkiego intelektualnego wysiłku. Te parę godzin spokoju w zupełności wystarcza. Mam jednak wrażenie, że książka ta na pewno bardziej trafi do tych, którzy są znacznie bliżej osiągnięcia stanu wolności finansowej i którzy mogę wkrótce zdecydować się na to aby przestać pracować. Dla wielu, którzy są na początku drogi, może ona być tyleż inspirująca, co odległa i trochę frustrująca poprzez to, że do celu jeszcze daleko. Oczywiście trzeba zrobić ten pierwszy krok i mieć wizję swojej drogi, jednak dla kogoś kto jest na jej samym początku wiele spraw związanych z przejściem na wcześniejszą emeryturę jest bardzo, ale to bardzo odległych. 

Sławek Muturi Życie postkorporacyjne - czy jesteś gotowa do wcześniejszej emerytury? – recenzja
Książka o drodze do osiągnięcia wolności finansowej.
Wydawca: Mzuri
Data wydania: 2014
ISBN: 9788393516629
Życie postkorporacyjne - czy jesteś gotowa do wcześniejszej emerytury?
Sławek Muturi Życie postkorporacyjne - czy jesteś gotowa do wcześniejszej emerytury? – recenzja
Książka ta na pewno bardziej trafi do tych, którzy są znacznie bliżej osiągnięcia stanu wolności finansowej i którzy mogę wkrótce zdecydować się na to aby przestać pracować.
Date published: 31/03/2018
3

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->