poniedziałek, 28 grudnia 2015

Podsumowanie 2015

Zbliża się tradycyjny czas podsumowań, czas zerknąć wstecz i  zastanowić się co przyniósł mijający rok.

Wydarzenie, które niewątpliwie zaznaczyło się istotnie w świadomości wielu to styczniowa decyzja o uwolnienia kursu franka szwajcarskiego względem euro. Przełożyło się to na dramatyczną aprecjację franka. Ból odczuli przede wszystkim frankowi kredytobiorcy zmuszeni spłacać kredyty po cenie 30% wyższej niż dzień wcześniej.Niestety proroctwa o tym, że szwajcarska gospodarka się udusi przy takim kursie waluty - nie sprawdziły się. Niestety (dla kredytobiorców we franku) szwajcarska gospodarka się trzyma.

Począwszy od lutego popełniłem na blogu cykl wpisów na temat ksiąg wieczystych. Wierzę że wpisy te mogą zawierać przydatną dla Was wiedze, dlatego też warto je przypomnieć:

Drugi cykl wpisów, który ukazywał się na blogu to "Złote ciekawostki i tajemnice" o których większość czytelników już zapewne wie. Na odpowiedniej podstronie bloga można znaleźć odnośniki do wszystkich artykułów, które ukazały się w sieci, a dla czytelników newslettera dostępne jest jeszcze więcej włącznie z ilustrowanym e-bookiem.

Temat inwestowania w złoto jest niewyczerpany. Z innych wpisów, które na ten temat zostały popełnione przytoczę (co szczególnie może zainteresować nowych czytelników) następujące:
Inny temat, który jak zauważyłem także cieszy się niesłabnącą popularnością wśród czytelników to artykuł, który napisałem w marcu - Ile kosztuje wynajem skrytki bankowej?

Powstały także dwa artykuły na temat kredytów studenckich, jeśli ktoś jest zainteresowany zapraszam do lektury:
Zastanawiałem się także nad fundamentalnymi pytaniami dla światowej gospodarki - czy pogoń za zyskiem doprowadzi nas do celu czy też do pęknięcia kolejnej bańki? Czy nie jest tak, że nadmierna swoboda przepływu kapitałów de facto może prowadzić do autodestrukcji? A to wszystko w kontekście handlu walutami na forex i jego olbrzymiej zmienności, na której niestety 80% uczestników rynku traci.

Dodatkowo na koniec - gdyby ktoś szukał czegoś interesującego do poczytania to macie tutaj zebrane w jednym artykule linki do recenzji książek, które ukazały się na blogu. Gdyby Wam się zaś nudziło i chcielibyście coś obejrzeć, to zapraszam na stronę z filmami dokumentalnymi, jest tam już ich ponad sześćdziesiąt, na pewno każdy znajdzie coś interesującego.


2 komentarze :

Maciej pisze...

Całkiem ciekawe podsumowanie i przydatne linki do książek. Pozdrawiam!

Krystian pisze...

Super to podsumowanie, nie trzeba szukać po całym portalu artykułu, który akurat interesuje. A ja akurat szukałem wpisu o kredycie studenckim. Dzięki!

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->