środa, 4 czerwca 2014

Różne znaki wskazują na malejącą rolę dolara.

Na łamach portalu obserwatorfinansowy.pl przeczytałem interesującą analizę na temat malejącej roli dolara (a w zasadzie petrodolara) w światowych rozliczeniach dotyczących ropy. Jak wiemy dolar swoją pozycję zawdzięcza ropie naftowej - temu, że jest on główną waluta rozliczeniową na rynku ropy. Teraz, gdy głównym światowym konsumentem ropy stają się Chiny, nieunikniona wydaje się zmiana paradygmatu światowego systemu monetarnego. Rola dolara w światowym systemie finansowym będzie maleć w ślad za wzrastającą rolą innych walut. Moim zdaniem, Chiny prowadzą politykę konsekwentnego budowania podstaw pod budowanie wzrastającej pozycji juana.

2 komentarze :

Damian Skrodzki pisze...

Niech to nie zabrzmi jak spam, ale w tym temacie polecam blog independenttrader, gdzie już od dłuższego czasu pojawiają się posty między innymi o upadku petrodolara oraz wzmacnianiu bloku Chiny-Rosja.

Nie będę rzucał konkratnymi linkami - łatwo można je znaleźć, miłej lektury ;)

Przegląd Finansowy pisze...

Sam też czytuję tego bloga, to fakt.

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->