piątek, 6 czerwca 2014

Europejski Bank Centralny obniżył stopy procentowe

EBC obniżył wczoraj stopy procentowe do najniższych w historii. Stopa referencyjna została obniżona do 0,1% a stopa depozytów banków komercyjnych (ta po której ECB wypłaca bankom odsetki za przechowywane w Europejskim Banku Centralnym pieniądze) została obniżona do (uwaga!) minus 0,1%. Oznacza to mniej więcej tyle, że bank komercyjny, który chciałby przechowywać pieniądze na rachunku w ECB musi płacić, za ich przechowywanie. ECB wysłał więc bankom komercyjnym sygnał, "jeżeli chcecie uciec od ryzyka, musicie za to zapłacić, my nie chcemy waszych pieniędzy, inwestujcie je w operacje na rynku".
Co będzie dalej? Niewątpliwie taka sytuacja będzie miała swoje reperkusje dla kursów walutowych Euro/Dolar i Euro/Frank, a także dla relacji Euro/Złoty. Na razie euro osłabło, pytanie co w odpowiedzi na ten ruch zrobi np. szwajcarski bank centralny?

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->