czwartek, 6 października 2022

• Jak znaleźć numer księgi wieczystej po adresie lub numerze działki - wyszukiwarka KW

Na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości jest publicznie dostępna przeglądarka Ksiąg Wieczystych. Księgi wieczyste są już od dawna prowadzone elektronicznie online i można zapoznać się z ich treścią za darmo w internecie.  Trzeba jednak znać numer księgi. Niejednokrotnie aby go pozyskać w braku kontaktu z właścicielem (albo właśnie po to aby ustalić właściciela działki) trezba uciec się do jakiejś wyszukiwarki (bazy numerów ksiąg wieczystych). Jest ich klika, opiszę jedną.

Poniższy artykuł oryginalnie ukazał się parę lat temu, ale postanowiłem go trochę odświeżyć i zaktualizować.

🔍 GDZIE ZNALEŹĆ NUMER KSIĘGI WIECZYSTEJ PO NUMERZE DZIAŁKI LUB ADRESIE? 🔍

Są sposoby aby zrobić to drogą urzędową. Trzeba w takim wypadku złożyć wniosek w Wydziale Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej wykazując interes prawny. Nie miałem przyjemności korzystać z tego sposobu. Szczerze mówiąc nie chciało mi się, a co do zasady uważałem zawsze, że te numery powinny być jawne. Kiedyś, z resztą były na Geoportalu, ale po interwencji GIODO trwa co do tego spór. 

Znalazłem zatem kiedyś taką wyszukiwarkę, która okazuje się po latach nadal działa.


Znalazłem rozwiązanie problemu jak odnaleźć online numer KW posiadając tylko adres czy numer działki. Opisana w artykule wyszukiwarka ksiąg wieczystych pozwala na sprawne i szybkie znalezienie księgi wieczystej po jej numerze, po numerze działki czy adresie nieruchomości.

Przeglądarka  Ksiąg Wieczystych 

Dostępna na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości (http://ekw.ms.gov.pl) usługa nie ma możliwości wyświetlenia księgi, jeśli nie znamy pełnego jej elektronicznego numeru księgi wieczystej. Chodzi oczywiście o tzw. nowy numer KW, który powstał kiedy księgi zostały zmigrowane do systemu informatycznego. Jeżeli ktoś ma tylko adres nieruchomości to nie jest w stanie wyszukać tam księgi wieczystej. Sam stawałem przed tym problemem kiedy chciałem sprawdzić online Księgę Wieczystą po adresie, a nie znałem jej numeru. 

Brak numeru KW to kłopot, szczególnie kiedy np. chcemy sprawdzić jakaś nieruchomość pod kątem ewentualnego zakupu lub kiedy ścigamy dłużnika i szukamy jego majątku. Ustalenie stanu prawnego mieszkania czy działki wymaga sprawdzenia zawartości wpisów w księdze wieczystej. Oczywiście kiedy szukamy majątku dłużnika można się pofatygować do komornika. Zapłacimy wtedy jednak, za tę przyjemność. Nie ma z resztą darmowych źródeł informacji. 

Czasem jednak numer księgi jest potrzebny w zupełnie innych sytuacjach. Co wtedy?
Przykładowo niezabudowana działka, która z nami graniczy i w ogóle nie wiadomo czyja i jak skontaktować się z właścicielem. czy właściwym podejściem jest chodzenie po okolicznych wsiach i rozpytywanie? Nie w XXI wieku.

Trzeba więc jakoś znaleźć numer księgi wieczystej po adresie albo po numerze działki. Analizując treść księgi warto sprawdzić czy dane adresowe w dziale pierwszym są prawidłowe, podobnie należy przeanalizować też sprawy własnościowe, oraz czy nie znajdują się tam wpisy o służebnościach, roszczenia, ograniczenia, prawa czy hipoteki.

Jak ustalić numer księgi wieczystej?

Wiele osób zatem zadawało sobie pytanie "Gdzie znajdę numer księgi wieczystej?" Można go ustalić na stronach zawierających bazę czy też wyszukiwarkę - mając np. identyfikator działki. Takich stron jak poniższa jest więcej, tę opisuję dlatego, że sam z niej skorzystałem.


Numer księgi wieczystej po ID działki (po numerze działki ewidencyjnej)

Ktoś kiedyś pokusił się o mozolne zestawienie numerów ksiąg wieczystych z adresami i numerami działek, taka baza numerów KW udostępniona została w serwisie znajdzksiege.pl - znajduje się tam wyszukiwarka numerków ksiąg wieczystych. Skorzystałem i wyszukiwarka pozwoliła mi odkryć numer księgi znając numer działki - postanowiłem podzielić się tym "znaleziskiem" na blogu.

Znajdź numer księgi wieczystej po adresie

Powyżej wspomniany (link), pozwala  wyszukać i pobrać nowy numer księgi wieczystej podając adres nieruchomości lub podając numer działki. Jest to olbrzymie ułatwienie dla wszystkich, którzy próbują namierzyć i rozeznać konkretne nieruchomości. Rozwiązanie to sprawdziłemna sobie i wiem, że działa!

Tak to wygląda w środku:
Wyszukiwarka numerów Ksiąg Wieczystych po adresie lub działce

W w serwisie można też wyszukać księgę na podstawie mapy. Jak widać na załączonym powyżej zrzucie ekranu mamy tam mapkę - możemy wybrać województwo. Następnie wybieramy z listy powiat, później szukamy identyfikatora działki. Znacznie łatwiej jest jednak po prostu wpisać w wyszukiwarkę adres.

Numer księgi wieczystej za darmo?

Koszt wykonania takiego wyszukiwania kw wynosi 39,95zł. Niestety na stronie w sekcji pytań i odpowiedzi od dosyć widnieje informacja, że koszt wynosi 29zł, co jest błędem. Czy 39,95zł to jest dużo, czy mało - to jest w pewien sposób względne. Ktoś zbudował całą bazę (prawdopodobnie pracowicie przepisując numerki z publicznie dostępnych ksiąg). Tak więc normalnym jest, że za skorzystanie z narzędzia jest pobierana opłata (na tle serwisów konkurencyjnych, chyba zbliżona do innych). U Żeby skorzystać z wyszukiwania wystarczy zarejestrować się podając adres e-mail (nie jest przy tym istotne czy ten mail jest prawdziwy). Nie trzeba wpisywać żadnych danych osobowych. Generalnie w całej tej bazie numerów ksiąg nie ma żadnych danych osobowych! Płatność jest możliwa szybkim przelewem lub BLIK.

Księga wieczysta po nazwisku? Nie ma takiej opcji i nigdy nie było.


Jak ktoś chciałby wyszukać księgę po nazwisku właściciela, to niestety się zawiedzie. takiej możliwości nie ma i nie sądzę aby ktoś się na to porwał, szczególnie mając na względzie regulacje związane z RODO. Z resztą nawet przepisując księgi z dostępnych publicznie to mogłoby się okazać, że są one dosyć szybko nieaktualne. Właściciele zmieniają się częściej. Położenie nieruchomości - czyli jej adres i przypisanie adresu do księgi wieczystej zmienia się w bardzo szczególnych, rzadkich przypadkach. Można zatem szukać wyłącznie po danych adresowych (a to nie są żadne dane osobowe) czy też po numerach działek ( to już w ogóle). 


Autorzy serwisu twierdzą, że posiadają zindeksowane dane dotyczące numerów ksiąg z około 80% wszystkich ksiąg wieczystych. Nie jestem w stanie tej deklaracji sprawdzić. Niewątpliwie nie będzie tam wszystkich ksiąg więc może się zdarzyć, że nie traficie ze swoim wyszukiwaniem. Ja sprawdzałem wiele numerów KW mieszkań czy działek i za każdym razem udawało mi się pozyskać numer księgi wieczystej.

Co trzeba zrobić aby znaleźć w wyszukiwarce numer KW? Czy trzeba płacić od razu?


Serwis działa w ten sposób, że najpierw możemy sprawdzić, czy w ogóle jesteśmy w stanie ustalić numer księgi wieczystej - wyszukujemy podając adres lub numer działki. Zanim dokonamy płatności serwis wyświetli nam numer księgi w formie zamaskowanej, będziemy jedynie widzieć jego fragment i wiedzieć czy w ogóle istnieje w bazie. Kiedy wiemy, że numer księgi został odnaleziony, musimy dokonać opłaty, a wtedy zostanie on nam wyświetlony w całości.

Można to zrobić szybkim przelewem, przelewem, można poprzez płatności "moje rachunki", niestety nie da się zapłacić kartą, następnie możemy wykonać sprawdzenie numeru księgi wieczystej.

Autorzy serwisu deklarują także, że w rzadkich przypadkach, gdyby wskazana  księga wieczysta nie opisywała żądanej nieruchomości (na przykład w wyniku niedawnej modyfikacji treści księgi), dokonają niezwłocznego zwrotu pełnej opłaty za wyszukanie księgi. Szczerze deklaruję, że nie jestem w stanie zweryfikować tych informacji. Nie miałem takiej potrzeby. W moim przypadku wszystkie wyszukiwania trafiały. Natomiast to nie jest tak, że z autorami serwisu nie da się skontaktować. Odpisują na maile - ja odpowiedzi dostawałem.

Pojawiały się w komentarzach pod tym wpisem opinie o tym, że nie odpowiadają na maile, w moim przypadku odpowiedź otrzymywałem na każdą korespondencję. Według tego co obserwuję to jednak w większości przypadków, tak jak było w moim, wszystko jest w porządku i numer księgi uzyskamy. Co więcej z tego co widzę to Z SERWISU SKORZYSTAŁO JUŻ TYSIĄCE OSÓB!!

Z własnego doświadczenia polecam, jeśli ktoś chce skorzystać, może przejść do serwisu klikając w banner poniżej.
 


Jest jeszcze parę innych, konkurencyjnych wyszukiwarek. tamtych nie znam, nie korzystałem, nie umiem odpowiedzieć czy i jak działają. Opisuję, to co użyłem osobiście.

Jak już ktoś znajdzie Księgę Wieczystą, a nie bardzo wiedziałby jak się po niej poruszać, to polecam mój wpis o tym jak czytać zawartość Księgi Wieczystej.

Czy wiesz jak długo jest ważny odpis z księgi wieczystej?

Napisałem też artykuł o tym jak poprawić błąd w księdze wieczystej.


Już bardzo wiele osób osób skorzystało z prezentowanego serwisu i uzyskało dostęp do numer księgi wieczystej. 

Jest jeszcze coś takiego jak zniżka za pakiet hurtowy - sam tego nie załatwiałem, ale jest możliwość otrzymania zniżki gdyby ktoś chciał wykupić od razu pakiet większej liczby zapytań. Dzięki temu zapłaci się taniej za wyszukiwania, i nie będzie trzeba wykonywać nowego przelewu przy każdym zamówieniu. Można zaoszczędzić nawet do 50%:  
 • 3 wyszukiwania numeru kw za 99,95 zł (oszczędność 15%),
 • 5 wyszukiwań numerku księgi za 159,95 zł (oszczędność 20%),
 • 10 wyszukiwań po adresie lub numerze działki za 299,95 zł (oszczędność 25%),
 • 15 wyszukiwań po adresie lub numerze działki za 399,95 zł (oszczędność 35%)
 • 25 wyszukiwań ksiąg wieczystych za 499,95 zł (oszczędność 50%)
 • 50 wyszukiwań za 899,95zł (oszczędność 55%)
 • 100 wyszukiwań numeru księgi wieczystej za 1499,95 zł (oszczędność 60%)


Jawność ksiąg wieczystych


Na koniec warto jeszcze zrekapitulować jak to jest z tą jawnością przeglądania ksiąg wieczystych. Znalazłem na jednej ze stron prawniczych takie wytłumaczenie co do jawności formalnej KW, że skoro ustawa stanowi, że księgi wieczyste są jawne, to oznacza że są dostępne dla publiki. Gdyby było inaczej nie miałaby sensu zasada, że nie można się zasłaniać brakiem znajomości wpisów w księdze. Księgi muszą być więc jawne i dostępne dla każdego kto tego potrzebuje choćby chcąc dokonać czynności prawnej bo bezpieczeństwo obrotu nieruchomościami właśnie tego wymaga. Bez jawności ksiąg nie byłoby możliwe stosowanie hipoteki. Co więcej z treścią księgi wieczystej może się zapoznać każdy bez konieczności wykazywania interesu prawnego, dopiero przeglądanie akt księgi wymaga wykazania takiego interesu(co w praktyce bywa interpretowane różnie).
Zgodnie z ustawą z dnia 6.07.1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (Dz.U.1982 Nr 19 poz.147):
 • księgi wieczyste są jawne - każdy kto zna numer księgi wieczystej może ją przeglądać. nie dotyczy to akt księgi wieczystej, te może przeglądać tylko osoba mająca interes prawny,
 • domniemanie zgodności ze stanem prawnym – przyjmuje się, że stan prawny ujawniony w księdze wieczystej jest zgodny z rzeczywistością,
 • rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych – w razie niezgodności między stanem prawnym ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym, treść księgi rozstrzyga na korzyść tego, kto przez czynność prawną z osobą uprawnioną według księgi wieczystej nabył własność lub inne prawo rzeczowe,
 • pierwszeństwo praw wpisanych - prawa wpisane do KW mają pierwszeństwo przed takimi prawami niewpisanymi do księgi.
Co ciekawe w kwestii jawności dostępu do numeru księgi wieczystej wypowiedział się Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 19 listopada 2014 roku (Sygn. akt I OSK 802/13), uznając, że w przypadku wnioskowania do starosty o podanie numeru KW konkretnej nieruchomości numer ten jest objęty jawnością. Co za tym idzie organ administracji nie może przyjmować, że numer księgi wieczystej określonej nieruchomości objętej operatem ewidencji gruntów i budynków nie stanowi informacji o gruncie, podlegającej ujawnieniu na wniosek każdej zainteresowanej osoby. W konsekwencji powinien go podać na wniosek.

Pogląd ten podzielił też Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie, który w orzeczeniu do sprawy o sygnaturze III SA/Lu 1147/14 orzekł, że jest interesem prawnym żądanie numeru księgi wieczystej w celu zabezpieczenia swoich roszczeń określonych tytułem wykonawczym. Informacje o numerze księgi wieczystej mogą być konieczne dla wytaczania powództw służących zabezpieczeniu wyzbywania się majątku przez dłużników. W przypadku żądania danych o numerze KW konkretnej wskazanej nieruchomości Starosta winien te dane podać.

Tyle w kwestii orzecznictwa, na które się natknąłem. Jak pokazuje życie można się wozić o taki numerek z organami administracji państwowej i sądami, albo sprawdzić go odpłatnie w komercyjnej wyszukiwarce. Jaki sens ma taka postawa urzędów? Nie wiem.
 

Ustalenie numeru księgi wieczystej może być przydatne także w szukaniu odpowiedzi na inne pytania takie jak: Jak ustalić właściciela działki?, Jak sprawdzić kto jest właścicielem drogi?, Jak ustalić właściciela nie znając numeru księgi wieczystej?, Jak sprawdzić kto jest właścicielem budynku? Jak ustalić właściciela gruntu?, Ustalenie właściciela sąsiedniej nieruchomości?

Poniżej natomiast parę ciekawostek z jakimi ludzie trafiają przez Google na moją stronę, niektóre trywialne, inne dziwaczne:
 • "jak zapoznać się z księgą wieczystą" - na podstawie numeru można nieodpłatnie sprawdzić ją w systemie udostępnionym przez Ministerstwo Sprawiedliwości, następnie (tak jak to opisywałem w innych wpisach trzeba przebrnąć przez kolejne działy księgi.
 • "ustalenie numeru księgi wieczystej" - jest zwykle kluczowe dla sprawdzenia stanu prawnego nieruchomości  - można tego dokonać w sądzie, w powiatowym ośrodku dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej, albo za pomocą opisanej w artykule wyszukiwarki.
 • "analiza stanu prawnego nieruchomości" jest możliwa w oparciu o lekturę wpisów w poszczególnych działach księgi wieczystej założonej dla danego lokalu, działki czy prawa do lokalu
 • "gdzie szukać numeru księgi wieczystej" - w dokumentach poświęconych nieruchomości, takich jak akt notarialny, wypis z rejestru gruntów, testamenty, akty darowizny, etc.
 • "jak sprawdzić numer księgi wieczystej działki" - trzeba przeliczyć numer cyfry kontrolnej wtedy będziemy wiedzieli czy numer jest poprawny
 • "numer księgi wieczystej mieszkania" - jest zazwyczaj zapisany w księdze głównej dla danego budynku, są tam odnośniki do numerów wszystkich wyodrębnionych w tym budynku lokali.
 • "znajdzksiege.pl opinie" -moja opinia o stronie znajdzksiege.pl jest pozytywna, korzystałem z niej kilkukrotnie i nigdy nie miałem problemów, numer księgi wieczystej, którego szukałem był znajdywany w wyszukiwarce na podstawie adresu szukałem też numeru KW po numerze działki i też było ok, nigdy nie miałem też problemów z kontaktem mailowym z obsługą serwisu
 • "sprawdzenie księgi wieczystej" - jest możliwe w bazie Ministerstwa Sprawiedliwości na podstawie numeru
 • "wyszukiwarka ksiąg wieczystych" - narzędzie prezentowane na tej stronie nie jest wyszukiwarką sensu stricto, ale w zasadzie pozwala na znalezienie numeru księgi a nie samej księgi, wyszukiwarka jest na stronie MS
 • "numer księgi wieczystej" - ten numer składający się z kodu sądu, numeru właściwego i cyfry kontrolnej można ustalić na stronie podlinkowanej przeze mnie, 
 • "elektroniczne księgi wieczyste" - dzięki numerowi księgi można je przeglądać na stronie internetowej ministerstwa, jest to olbrzymie ułatwienie, wyobraźcie sobie, że kiedyś trzeba było iść osobiście do sądu i stać w kolejce
 • "wyszukiwanie ksiąg wieczystych" - na podstawie numeru działki albo adresu można namierzyć numer KW, który następnie pozwoli właśnie na wyszukanie właściwej księgi
 • "nr księgi wieczystej po peselu"  - niemożliwy do uzyskania, takie możliwości wyszukiwania mają może komornicy czy sądy, albo inne organy, ale nie ma takiej wyszukiwarki dostępnej publicznie - przynajmniej ja się nie spotkałem. Z resztą pewnie ochrona danych osobowych by już na to nie pozwoliła.
 • "jak sprawdzić księgi wieczyste" - to proste, wystarczy ze znalezionym numerem udać się na stronę Ministerstwa Sprawiedliwości i tam wpisać go dzięki czemu będziemy mogli przeglądać wszystkie działy KW
 • "księga wieczysta" - to rodzaj zapisu rejestrowego dotyczącego nieruchomości albo spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, zawiera jednoznaczne informacje o tym kto jest właścicielem i czy są jakieś obciążenia związane z nieruchomością
 • "numer KW online" - kiedyś nie dało się go ustalić bez wizyty w sądzie dziś jest już co najmniej kilka wyszukiwarek pozwalających znaleźć ten numer
 • "księga wieczysta po adresie" - to duży skrót myślowy ale znalezienie numeru księgi na podstawie adresu jest jak najbardziej możliwe - opisałem jak to zrobić  powyższym poście, wyszukiwanie jest trywialnie proste, wystarczy w polu wyszukiwania wpisać adres i pozwoli nam to na odktrycie księgi wieczystej przypisanej do danego budynku czy mieszkania na danej ulicy
 • "księga wieczysta numer działki" - to też skrót, ale tak się składa, że niektórzy taką właśnie frazę wpisują do wyszukiwarki, oczywiście można oprócz adresu do wyszukiwania użyć także numeru działki, śmiem twierdzić że bardziej jednoznaczne przypisanie numeru KW jest właśnie do numeru działki
 • "księgi wieczyste online" - są dostępne już od wielu lat, cyfryzacja ksiąg wieczystych była rewolucją w sposobie korzystania z nich i ułatwiła życie milionom ludzi
 • "księgi wieczyste info" - tego trochę nie rozumiem czego oczekują internauci wpisujący takie hasło do wyszukiwarki, centralna informacja ksiąg wieczystych udostępnia je w internecie - może to o to chodzi?
 • "Wyszukaj numer księgi na podstawie numeru działki" - tak można byłoby streścić czynność którą realizuje ta strona po podaniu właściwej referencji do działki geodezyjnej
 • "Nowa księga wieczysta" - to zdaje się nazwa projektu informatycznego, który polegał na cyfryzacji ksiąg wieczystych i umieszczeniu ich w systemie teleinformatycznym
 • "jak znaleźć dane księgi wieczystej" - no żeby znaleźć dane trzeba mieć numer, a o tym jak namierzyć numer to jest cały ten wpis
 • "znajdź księgę wieczystą po numerze działki"  - jak wyżej - mając numer działki geodezyjnej znalezienie tego co jest nam potrzebne to kwestia trzech kliknięć
 • "Skąd wziąć numer księgi wieczystej" - bardzo wiele osób zadaje to pytanie, ten numer często jest na wyrysie z mapy ewidencyjnej albo na aktach notarialnych dotyczących nieruchomości, można też oczywiście znaleźć go w wyszukiwarce
 • "Numer księgi wieczystej wg miejsca położenia" - sądy prowadzą księgi wg właściwości miejscowej, oznaczenie, który sąd prowadzi daną księgę jest zaszyte w kodzie sądu na początku numeru księgi
 • "Numer księgi w oparciu o adres" - tak na prawdę w oparciu o adres można określić tylko pierwszą część numeru, resztę trzeba dopasować na podstawie bazy danych
 • "Elektroniczne Księgi Wieczyste - sprawdź przez internet" - to hasło powinno zaprowadzić użytkowników do strony Ministerstwa Sprawiedliwości
 • "Jak znaleźć księgę wieczystą po adresie przez Internet - Strona główna" - trochę dziwne ale takie hasło wyszukiwania też się pojawia, w zasadzie to powyższy post wyczerpuje odpowiedź na tak zadane pytanie
 • "Baza Ksiąg Wieczystych" - bazę ksiąg wieczystych prowadzi Minister Sprawiedliwości (Centralna Baza Danych Ksiąg Wieczystych)
 • "ewidencja kw"- jak wyżej ewidencja ksiąg wieczystych dokonywana po numerze prowadzona jest w CBDKW
 • "wykaz ksiąg wieczystych" - nie ma czegoś takiego, księgi są przechowywane w systemie informatycznym, ale nie ma jako takiego katalogu, do każdej księgi można dotrzeć po jej numerze, a wyszukiwanie numerów opisałem w niniejszym poście
 • "znalezienie numeru księgi wieczystej po nazwisku właściciela" - nie do znalezienia, przynajmniej dla zwyczajnego użytkownika - nie ma takiej możliwości. Zdaje się, że taką opcję mają chyba sądy czy komornicy, ale nie znalazłem wyszukiwarki komercyjnej, która pozwalałaby na takie wyszukiwanie. Z resztą chyba jest to prawnie niedozwolone ze względu na RODO. Poza tym, nazwisko samo w sobie nie jest unikalne, zawsze co najmniej kilka osób nosi takie samo, więc tego typu wyszukiwanie byłoby obarczone błędami. Takiej możliwości nie daje wyszukiwarka, którą testowałem. Domyślam się, że wynika to z kwestii ochrony danych osobowych.
 • "jak wyliczyć cyfrę kontrolną numeru kw" - jest na to pewien algorytm, który można znaleźć na stronach dostępnych w internecie, polega on na tym, że każdej kolejnej literze i cyfrze w numerze jest przypisana określona wartość liczbowa i waga, wartości mnożymy przez wagi i sumujemy, a następnie dzielimy modulo 10 aby otrzymać cyfrę kontrolną. Tak się jednak składa, że znacznie prostszym i szybszym sposobem jest po prostu sprawdzenie na stronie przeglądarki Ministerstwa Sprawiedliwości wszystkich dziesięciu możliwych cyfr, zajmuje to kilka minut, nic nie trzeba liczyć a możliwości jest jedynie dziesięć. 
 • "ekw ms gov pl" - serwis internetowy Ministerstwa Sprawiedliwości na którym znajduje się przeglądarka elektronicznych ksiąg wieczystych i dzięki któremu mając  numer KW można ją sobie obejrzeć i wydrukować. 
 • "akta księgi wieczystej" - znajdują się w sądzie rejonowym, który prowadzi daną KW, prowadzone są wyłącznie w systemie papierowym więc w elektronicznej KW znajdą się tylko odnośniki do nich, a same dokumenty znajdują się w sądzie i tam może je przeglądnąć każdy kto wykaże interes prawny czyli każda osoba wpisana do księgi jako właściciel, wierzyciel lub ktoś na rzecz kogo ustanowiono jakieś prawo, do ich przeglądania nie ma jednak prawa ktoś kto zamierza nabyć nieruchomość. 
 • "księga wieczysta mieszkania", może też być "kw lokalu" czy też "numer kw działki" - księgę można też założyć dla spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.
 • "skąd mam wziąć numer działki żeby wyszukać księgę wieczystą" - często numer działku można znaleźć za pomocą strony Geoportal, nie wiem czy dla całego kraju, ale dla wielu regionów są tam mapy pokazujące dane katastralne z numerami działek. 
 • "gdzie sprawdzić numer księgi wieczystej" - ano w wyszukiwarce opisanej powyżej, a następnie w portalu ekw Ministerstwa Sprawiedliwości
 • "jak ustalić numer księgi wieczystej znając adres" - należy wejść na stronę wyszukiwarki, wybrać miasto, a następnie ulicę, następnie numer budynku i numer lokalu. jeżeli księga jest w bazie, pokaże się nam zakodowany numer księgi. Aby ten numer księgi wieczystej przypisany do adresu odczytać, należy dokonać płatności.
 • "numer księgi wieczystej przykład" - proszę bardzo przykładowo: KA1B/00012345/0 KA1B to kod sądu prowadzącego tę księgę wieczystą - sąd w Będzinie, 00012345 to identyfikator nieruchomości w księdze, 0 to cyfra kontrolna.


W tym kontekście jest jeszcze jedna uwaga. Dosyć często widzę w wynikach wyszukiwania osoby wchodzące na tę stronę po wpisaniu w wyszukiwarce hasła "księgi wieczyste po adresie za darmo" - ja nie do końca rozumiem czego te osoby szukają. Przeglądanie ksiąg wieczystych jest owszem możliwe za darmo. Nie trzeba się logować ani rejestrować na żadnych stronach - wygenerowanie księgi wieczystej jest możliwe na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości. Rzecz w tym, że numer księgi wieczystej po adresie nie jest możliwy do znalezienia w bazie odpłatnej bo MS tego nie umożliwia na własnej stronie. Podobnie tylko w zewnętrznej komercyjnej wyszukiwarce jest możliwe znalezienie numeru księgi wieczystej po numerze działki. Tak więc po adresie księgi wieczyste znajdziemy kiedy skorzystamy z serwisu, o którym pisałem.

Aby znaleźć księgę wieczystą po adresie lub numerze wcale nie trzeba wiele zachodu.Discolsure: Za zamówienia zrealizowane po założeniu konta za pośrednictwem linka prowadzącego z mojego bloga, otrzymam prowizję. 48 komentarzy :

cls.pl pisze...

Kiedyś mieliśmy podobny problem i w żaden sposób nie mogliśmy sobie poradzić. Mam nadzieję, że problem się nie pojawi znowu, ale teraz wiedziałbym jak go rozwiązać. Pozdrawiam.

Unit4BS pisze...

Hmm... Nawet nie wiedziałem, że jest taki serwis, w którym to możemy wyszukać numer księgi wieczystej. Przydatna sprawa. Cenny artykuł.

Anonimowy  pisze...

totalna lipa działa jedynie gdy mamy do czynienie z 1 loka na 1 działce inaczej jest gdy istnieje księga "matka" i z niej wyodrębnione są lokale wydane bez sensu pieniądze.
jakiś czas temu była możliwość sprawdzenia bez płacenia.
ktoś widocznie wyczaił biznes

Przegląd Finansowy pisze...

Jeżeli dzięki temu serwisowi poznamy numer "księgi matki" to wystarczy, że sobie ją przeglądniemy i w niej znajdziemy numery wszystkich lokali wyodrębnionych w danej nieruchomości, jeżeli zaś nawet znajdziemy numer nie tego lokalu (innego lokalu w tym samym bloku) to przeglądając jego księgę, dojdziemy do numeru księgi budynku i stamtąd poznamy numery wszystkich ksiąg w całym bloku - w czym więc problem?

DoradcaRN pisze...

Zastanawiające jest, że aż za 29 zł można z dowolnego miejsca na globie można po prostu kupić powiązane z podawanym adresem, dane personalne (w księgach coraz częściej podawane są nie tylko nazwiska i imiona właścicieli, lecz także imiona rodziców oraz numery PESEL) bez konieczności podawania interesu prawnego. Skąd pochodzą sprzedawane w ten sposób ważne dane dotyczące ok 19 mln ksiąg wieczystych? Jak się te dane znalazły w rękach zarejestrowanej na Seszelach nieznanej firmy Data Masters Limited Global Gateway 8, Rue de la Perle, Province Mahe, Seychelles?

Przegląd Finansowy pisze...

A na to jest akurat banalnie prosta odpowiedź. Księgi Wieczyste są jawne z mocy prawa. Można iść do sądu i oglądać DOWOLNĄ księgę nie tłumacząc się z "interesu prawnego" jeśli tylko znamy jej numer. Ministerstwo zaś udostępniło elektroniczną przeglądarkę, za pomocą której można obejrzeć DOWOLNĄ księgę wraz ze wszystkimi danymi w niej zawartymi - jeśli tylko znamy jej numer.

Wygibasy z "interesem prawnym" były dotąd potrzebne żeby ustalić numer księgi wieczystej. Wg. mnie była to fikcja. Bo czy ja mam interes prawny czy nie mam, ta księga I TAK JEST JAWNA. Ukrywanie jej numeru za "interesem prawnym" było fikcją, bo sam zamiar zakupu jest interesem prawnym więc...

A co zrobiła firma z Seszeli? Posadziła setkę tanio opłacanych pracowników przed programem, który łączy się do bazy ksiąg wieczystych odpytując kolejne numery, i kazała im przeklepywać kody CAPTCHA, resztę, czyli zaczytywanie numerów działki do bazy robi za nich program. Banalne w swojej prostocie - student informatyki napisze taki program w dwa wieczory.

Z kolei firma zarejestrowana jest na Seszelach dlatego, że tam są przepisy podatkowe przyjazne przedsiębiorcom a nie tak jak u nas w kraju, gdzie trzeba bulić na ZUS i jeszcze kwotę wolna od podatku mamy niższą niż w Kambodży.

Jak dla mnie należą się im brawa bo dają jeszcze narzędzie wszystkim szukającym majątku ukrywanego przez dłużników, a także usprawniają rynek nieruchomości.

A utyskiwanie na to, że w Księgach wieczystych są numery PESEL i dane osobowe - cóż, taka jest natura Ksiąg Wieczystych i chyba pretensje do ustawodawcy powinno się mieć, że te dane pozostawia jawne. Z drugiej strony jakie byłoby bezpieczeństwo obrotu, gdyby te dane były niejawne?

Karol NC pisze...

Na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości możemy przejrzeć księgę wieczystą całkowicie bezpłatnie, znając oczywiście dokładny numer księgi wieczystej

Anonimowy  pisze...

Właśnie po to jest ta wyszukiwarka żeby ten numer ustalić

Unknown pisze...

Nie polecam tego serwisu. Dokonałem zapłaty, nr kw nie otrzymałem. Wysłałem maila z monitem i również odpowiedzi ani nr kw nie otrzymałem. Wyłudzają pieniądze. Firma zarejestrowana w "raju podatkowy", więc czują bezkarnie. Nie dajcie się naciągnąć.
Pozdrawiam
"niezadowolony klient"

Przegląd Finansowy pisze...

To jest ciekawe, nie dostałem do dotychczas żadnego negatywnego feedbacku jak w powyższym komentarzu. W moim przypadku i w przypadku kilkudziesięciu osób, które skorzystały z wyszukiwarki nie był najwyraźniej żadnego kłopotu. U mnie zadziałało bez problemu. Sądzę, że jeśli więcej osób miałoby kłopoty z tym serwisem miałbym tutaj całą listę negatywnych komentarzy, których nie ma.
Wydaje mi się, że problem w przypadku o którym mowa powyżej mógł nastąpić gdzieś na etapie procesowania płatności. Może transakcja, albo przelew jeszcze nie doszedł i dopiero za jakiś czas numer pojawi się w systemie? Oczywiście fakt, że serwis jest zarejestrowany na Seszelach ma pewien wpływ na ewentualną możliwość dochodzenia roszczeń, ale wydaje mi się z drugiej strony, że suma 29 złotych nie jest czymś, czego nie można by zaryzykować w transakcji internetowej. Powtarzam - z tego co widzę, to w kilkudziesięciu przypadkach nie było najwyraźniej żadnego problemu. Wydaje mi się, że gdyby były to zaraz byłoby tutaj więcej niezadowolonych komentarzy. Wydaje mi się zatem, że opisany powyżej przypadek jest raczej jednostkowy. Oczywiście, jeżeli ktokolwiek z Was miał jakieś negatywne przygody z tym serwisem - piszcie w komentarzach. Nie chciałbym polecać rozwiązania, które nie działa. W tym momencie jednak jestem głęboko przekonany, że działa - przynajmniej w zdecydowanej większości przypadków, poprawnie.

Anonimowy  pisze...

W niedziele zarejestrowałem się na znajdzksięge.pl i zamówiłem nr księgi po adresie. Serwis przekierował mnie na stronę gdzie wybiorę sposób płatności. Wybrałem płatność przekazem bankowym i wydrukowałem z tej strony blankiet do opłaty. W poniedziałek dokonałem płatności. Dzisiaj chciałem odczytać w końcu nr księgi, więc się zalogowałem, i sprawdziłem zamówiony numer. Okazało się, że dany numer się nie wyświetla, a jak naciskam pobierz ponownie przekierowuje mnie do dokonania płatności

Przegląd Finansowy pisze...

Ja akurat płaciłem kartą i w moim przypadku zadziałało od razu.
Czy numer jest zamaskowany znakami XXX czy tylko nie da się pobrać księgi przyciskiem?

Anonimowy  pisze...

Numer księgi jest zamaskowany xxx oraz nie da się pobrać. Napisałem maila do serwisu, ale narazie nikt się nie odezwał

Przegląd Finansowy pisze...

A wpłata była w banku czy na poczcie? Można jeszcze zgłosić reklamację bezpośrednio do Dotpay zgodnie z paragrafem 5 tego regulaminu https://ssl.dotpay.pl/files/regulamin_dotpay_sa_dokonywania_wplat_w_serwisie_dotpay.pdf

Anonimowy  pisze...

Wpłatę dokonałem w banku

Przegląd Finansowy pisze...

To ja bym spróbował jeszcze reklamacji w Dotpay

Przegląd Finansowy pisze...

Uzupełniająco - chciałem wyjaśnić i uspokoić tych co mają wątpliwości. W moim przypadku, jak było trzeba coś załatwić to otrzymałem odpowiedź na maile. Poza tym korzystałem z serwisu już kilka razy i zawsze działało.

Anonimowy  pisze...

U mnie zadziałało natychmiastowo!!!
Czytając komentarze nie byłam pewna co zrobić!
zrobiłam przelew i od razu dostałam email z informacją o nr księgi!!!
rewelacja!!!!

jore  pisze...

Ja już korzystałem kilka razy z tej wyszukiwarki i nigdy nie miałem problemów, wpłacałem zawsze przelewem i w zasadzie od razu numer księgi był dostępny w systemie.

Anonimowy  pisze...

Lipa. podaję adres (akurat tam jest od 15 lat NBP) . Płacę. dostaję księgę. Numery działek się nie zgadzają. Właściciel -Samopomoc Chłopska.
Nędza.
Wpisuję nr działki - odpowiedź: nie ma takiej działki - to przynajmniej za darmo

Przegląd Finansowy pisze...

Jeżeli numery działek się nie zgadzają to trzeba zgłosić reklamację

Anonimowy  pisze...

Ja tam akurat problemów nie miałam a kilka razy sprawdzałam na potrzeby przetargów numery ksiąg po numerze działki, jak już numer się udało odnaleźć zawsze się zgadzało. Było parę przypadków, że nie mogłam znaleźć po numerze działki bo wychodziły pytajniki.

Anonimowy  pisze...

Działa, dzisiaj korzystałem z serwisu :)
Nie do końca mi się to podoba, ale działa.

Anonimowy  pisze...

A ja szukam strony która poda mi nr kw po adresie za darmo!!!

Anonimowy  pisze...

Dziś spróbowałem i zadziałało w 20sekund, powiem szczerze ,że jestem lekko zdziwiony bo myślałem ,że to wałek :-)

Anonimowy  pisze...

Wałek, baranie to jest suma jaką trzeba za to zapłacic.

Przegląd Finansowy pisze...

Dlaczego? Ktoś wykonał jakaś pracę mapując numery ksiąg wieczystych. Więc zapłata jakaś się należy za przyjemność szybkiego wyszukania numeru księgi. Wałek to wg. mnie jest fakt, że nie ma tego dostępnego za free na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości, bo te dane tam pierwotnie są.

Mattison pisze...

z płatnościami tylko przelewami - to jesteście sto lat za murzynami - dupa a nie serwis.
pieprzone wyłudzanie kasy tylko i nic wiecej a cały artykuł to lep na muchy a nie opinia.

Przegląd Finansowy pisze...

Po pierwsze uwaga do sposobu płatności poniekąd słuszna ale nie do mnie tylko do operatora wyszukiwarki ksiąg wieczystych. Po drugie chętnie poznam przyczynę opinii o wyłudzaniu kasy skoro z tego co wiem kilkadziesiąt tysięcy osób skorzystało z wyszukania numeru księgi wieczystej z sukcesem. Po trzecie artykul wyraża moja prywatną opinię przy czym nie ukrywał, że jest także zachętą do skorzystania z usług serwisu, z którego sam korzystał em z sukcesem i który promuje w ramach programu partnerskiego.

Anonimowy  pisze...

Kilka razy korzystalem z tej uslugi internetowej i zawsze szybko dostawalem zamowiony nr KW. Polecam!

Anonimowy  pisze...

UWAGA. To jest oszustwo i naciąganie ludzi na 29,95. Dostałem księgę i jedyne informacje dostępne na niej to numer działki i powierzchnia co w necie możesz się dowiedzieć na różnych stronach np. geoportal.gov.pl
Dane właściciela są niedostępne.

Przegląd Finansowy pisze...

No ale numer księgi Pan dostał? To znaczy,że usługa została zrealizowana. Nikt nie obiecywał, że w samej księdze wieczystej zobaczy Pan to czego Pan by oczekiwał.

Przegląd Finansowy pisze...

Inna sprawa, że jakieś dane właściciela w tej księdze wieczystej powinny być, więc albo coś jest nie tak z księgą, albo coś Pan źle przegląda w przeglądarce EKW. Proszę wkleić ten numer co Pan dostał albo wysłać go do mnie przez formularz kontaktowy to zobaczę co tam siedzi w tej KW.

Anonimowy  pisze...

właściciel ten to cwaniak oferuje nr.k.w wszystkim z każdego adresu niestety nie wszędzie te księgi zostały założone i tak było w moim przypadku pieniądze pobrał a numer ksiegi wysłał mojego sąsiada poinformowałem go o tym ale już nie odpisał i pieniędzy ani mu się śni zwrócić ciekawe ile ludzi w ten sposób oszukał

Przegląd Finansowy pisze...

Po pierwsze nie jest prawdą że można pobrać numer dla każdego adresu, sam szukałem i dla niektórych adresów nie ma danych w bazie. Po drugie, ja sądzę, że niestety w każdej bazie danych mogą być błędy. Rozumiem emocje, ale fakty są takie, że to jest wg mojej wiedzy jakiś promil wszystkich danych. Większość jest jednak poprawna raczej. Dowodzą tego dwa fakty: są osoby zamawiające po pierwszym sprawdzeniu kilkanaście kolejnych i nie wywnętrzające się z reklamacją w komentarzu, po drugie od ponad pół roku takich komentarzy jak powyżej było... dwa? natomiast z całego serwisu skorzystało w tym czasie tysiące osób. Po trzecie, nie wiem jak długo czekał Pan na odpowiedź, ale zdarza się czasem dłuższe oczekiwanie na wyjaśnienie pewnych spraw. ja czasem też pewne kwestie z tym serwisem wyjaśniałem i czasem musiałem czekać ze dwa dni na odpowiedź. Tak bywa, co nie znaczy od razu, że nie odpisują w ogóle. Jeżeli nadal będzie Pan miał problem z reklamacją proszę o kontakt ze mną przez formularz kontaktowy.

ewa1876 pisze...

To działa, może procedura po transakcji nie jest tak zupełnie jasna, no i nie trwa to tak jak piszą kilka minut, ale znacznie dłużej w moim przypadku, ale udało się. Jestem pod ogromnym wrażeniem.... i trochę przerażona co można osiągnąć za te niecałe trzydzieści złotych

Anonimowy  pisze...

Serwis chyba nie działa zbyt dobrze. Otrzymałam numer księgi, ale do innej nieruchomości...

Przegląd Finansowy pisze...

tego typu jednostkowe błędy mogą występować, to jest pewien promil i tego nie da się wykluczyć. Faktem jest, że większość osób, które korzystają z serwisu nie ma problemów i nie fatyguje się wystawić pozytywnych opinii. Jeżeli takie przypadki się zdarzają należy reklamować na maila, powinni zwrócić pieniądze. Gdyby były z tym problemy to proszę o kontakt ze mną przez formularz kontaktowy - postaram się pomóc.

Anonimowy  pisze...

Bardzo aktywnie komentujesz negatywne wpisy. Czyżby autoreklama???
Rozumiem, że można skorzystać, być zadowolonym i polecić,ale
od lutego do września jesteś cały czas pod ogromnym wrażeniem? Woow

Przegląd Finansowy pisze...

A co jest złego w odpowiadaniu na komentarze?

Moni  pisze...

Czytam bloga regularnie, ale się nie wypowiadałam do tej pory. Z polecanego tu serwisu korzystałam kilka razy i jest ok. Nie widzę też niczego nie tak w tym, że Przegląd odpisuje na komentarze, no bo niby czemu ma nie odpisywać? Widać zależy mu, żeby jak ktoś skorzysta z linka polecającego to żeby był zadowolony...

Anonimowy  pisze...

Postanowiłem skorzystac ze znajdzksiege.pl. Przelałem pieniądze z dusza na ramieniu - po około minucie po opłaceniu przelewem elektronicznym w dotPayu - miałem nr ksiegi - prawidłowy, bardzo wygodne, nie trzeba marnowac czasu i biegac po urzedach. Ja polecam. Paweł

Anonimowy  pisze...

zapłaciłam i owszem otrzymałam bardzo szybko nr księgi wieczystej ale nie ten o który mi chodziło, mimo podania właściwego numeru geodezyjnego działki, to co otrzymałam to zupełnie inna dzielnica, inny właściciel - porażka
a co z opłatą za usługę, która nie została zrealizowana prawidłowo???

Przegląd Finansowy pisze...

Zgłosiła Pani reklamację? Proponuję do nich napisać i wyjaśnić sprawę. Powinni zwrócić opłatę.

Anonimowy  pisze...

Nie dajcie się nabrać!!! Wybrałem adres z listy na stronie przelałem kasę i zwróciło mi numer KW do ZUPEŁNIE INNEJ nieruchomości. Napisałem reklamację i... czekaj sobie na odpowiedź firma zarejestrowana w RAJU PODATKOWYM. Mogę ich co najwyżej cmoknąć. Kasa przepadła.

Jakub  pisze...

Dla mnie działa. Pewnie jak w każdej bazie danych zdarzają się błędy, ale ja korzystałem dwa razy i zadziałało bez problemów i reklamacji.

Anonimowy  pisze...

U mnie działa. Mam pakiet hurtowy i na razie bez problemów korzystam.

Przegląd Finansowy pisze...

Słuchajcie to komentowanie traci trochę sens. temu działa, tamtemu nie działa. W moim przypadku zadziałało i z tego co obserwuję i widzę jak niektórzy korzystali to też działało bez problemów. Wiadomo, że jak w każdym systemie może zdarzyć się jakiś promil błędów, ale powiedzcie mi w jakim systemie nie ma żadnych błędów? Tak więc wydaje mi się, że komentowanie tego posta można zamknąć. Na podstawie tego co już zostało napisane, każdy jest w stanie sobie wyrobić opinie czy skorzystać czy nie. Na moje oko te trzy dychy to nie pieniądz żeby rozpaczać nawet jak coś pójdzie nie tak. Jak ktoś by chciał to może się ze mną kontaktować przez formularz kontaktowy. Jeśli dotrze do mnie informacja, że np.masowo oszukują klientów, to otworze komentarze i będzie można dyskutować.

-->