środa, 11 czerwca 2014

Nowe monety 1 grosz, 2 grosze i 5 groszy

Czy wiedzieliście, że od marca(!) w obiegu są nowe monety o nominałach 1, 2 i 5 groszy? Ja nie wiedziałem. Wprawdzie słyszałem wcześniej, że NBP przymierza się do tego aby takie nowe monety wyemitować, ale w porównaniu z kampanią informująca o nowych banknotach to tutaj informacja była żadna.

Nowe monety zostały wykonane z innego materiału (ze stali powlekanej mosiądzem) i mają być tańsze w produkcji. Doszło bowiem do takiej sytuacji, że wartość metalu w monecie 1 grosz wyła wyższa niż wybity na niej nominał. Opłacało się (choć to niezgodne z prawem) przetapiać takie monety dla samego metalu.

Nowe monety 1,2,5 groszy mają być tańsze w produkcji. Mają one też ciekawą właściwość - mianowicie przyciąga je magnes (ich rdzeń jest ze stali). Można więc będzie maszynowo oddzielić nowe od starych. Mają one przy tym wszystkie pozostałe wymiary i wagę takie same. 

Zmienił się także wygląd awersów. Wnikliwi obserwatorzy zauważą inny wygląd, inną czcionkę i odwrócenie napisu "RZECZPOSPOLITA POLSKA" wokół orła.

Poniżej zdjęcia nowych monet.

7 komentarzy :

Bat Finanse pisze...

Chyba mało kto zauważył zmianę.

Unknown pisze...

Zauważyłam to dopiero wczoraj. Dziwne, że prawie nie ma o tym wzmianek w mediach.

Anonimowy  pisze...

iLE MOŻE BYĆ WARTA MONETA 1-GROSZOWA WYPUSZCZONE PRZEZ NBP TYLKO Z REWERSEM ( TAK ZWANY BŁĄD BICIA MASZYNY)

Przegląd Finansowy pisze...

Na moje oko kilkanaście złotych, a w gradingu kilkadziesiąt - zależy jak bardzo popularny destrukt.

Anonimowy  pisze...

Zauważyłem dopiero jak 2-groszówka stanęła dęba na magnesie kasjerki pomyślałem wtf jakaś podrabiana? Dopiero w domu poczytałem że magnes już nowe grosze przyciąga.

Łukasz Prażak pisze...

sprawdzicie magnesem. starych nie przyciąga :D

Anonimowy  pisze...

mam portfel na drobne zamykany magnesem -zdziwiło mnie gdy zauważyłem,że niektóre 1,2,5 groszówki kleją się do magnesu.>Zacząłem je porównywać i zauważyłem różnice j.w.Teraz wszystko jasne - a już myślałem,że natrafiłem na fałszywki

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->