czwartek, 5 lutego 2009

Kto wygra na kryzysie?

Jak czytam doniesienia na temat banków i ich postępowania czy to w Polsce czy w Europie w sytuacji kryzysu to odnoszę, wrażenie, że doskonale potrafią odnaleźć się w sytuacji kryzysowej którą sami przecież stworzyli.

Rozpatrzmy kilka przypadków:
  1. Spada oprocentowanie LIBOR kredytów we frankach - co robi bank? Obniża je owszem, ale trzy miesiące później, albo nie obniża wcale.
  2. Zmienia się kurs waluty - bank zarabia na spreadzie.
  3. Trudniej dostać kredyt bo banki ograniczają akcję kredytową - podnosząc jednoczesnie marże o 100%.
  4. Upada developer - bank przejmuje jego wierzytelności, a klienci zostaja z niczym (bez pieniędzy i mieszkań).
  5. Firma, której bank wcisnął opcje walutowe jest przyparta do ściany - bank wspaniałomyślnie ratuje ją kredytem, czyli zarabia na niej dwa razy.
I tak dalej i tak dalej...

Nie wspomnę o wyjazdach zarządów upadłych banków do kurortów narciarskich, gigantycznych premiach prezesów, etc, bo nie jesteśmy w Ameryce. Dzięki Bogu rząd u nas nie rozadje państowych pieniędzy bankom tak lekko jak w USA.

Polecam lekturę:
http://prnews.pl/przeglad-prasy/banki-szukaja-pieniedzy-w-naszych-kieszeniach-37379.html
http://prnews.pl/przeglad-prasy/bre-klienci-jak-chca-moga-odejsc-37338.html
http://www.rp.pl/artykul/5,258880_Raiffeisen_i_Santander__tez_zawyzaja_cene_kredytu_.html
http://prnews.pl/przeglad-prasy/o-kredyty-bedzie-jeszcze-trudniej-37376.html

Nie chce wywoływać nienawiści do banków. W wielu przypadkach klienci tych banków sami są sobie winni, że decydowali się na niekorzystne dla siebie umowy. Tak było w przypadku BRE i dziwi mnie ilość osób, które dały się nabrać na haczyk ustalanego przez zarząd oprocentowania. Banki działają w swoim własnym interesie i jako, że nie są instytucjami charytatywnymi jako posiadacze depozytów w tych bankach musimy także popatrzyć na problem z drugiej strony.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->