czwartek, 19 lutego 2009

Dwie informacje dnia

Goldman Sachs przestał grać na spadek złotego - to pierwsza informacja. Przynajmniej tak twierdzi, że przestał, nie wiem czy nie należy podchodzić do takich informacji z nieufnością i ostrożnością. Nic nie stoi na przeszkodzie żeby to był blef i zagrywka pod ostateczne rozprawienie się ze złotówką. Może inni uwierzą? A może Goldman Sachs uwierzył, że rząd wymieniając EUR będzie spychał kurs? Rynek pokaże.

Druga informacja - GUS podał dane o produkcji przemysłowej. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana ukształtowała się na poziomie o 12,7% niższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 0,5% niższym w porównaniu z grudniem ub. roku. Oczekiwania analityków były takie, że produkcja przemysłowa w styczniu spadła od -9,8% do -16,3%, przy średniej na poziomie -12,57%.

Poniżej dane.

Wyszczególnieniezmiany w %

m/mr/r
Produkcja ogółem-5,8-14,9
Górnictwo-9,9-17,3
Przetwórstwo przemysłowe-5,7-15,4
Wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę-4,2-12,4
Dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami; rekultywacja-9,44,6
Przedsiębiorstwa budowlane-62,1-7,4

Na uwagę zasługuje niewątpliwie spadek produkcji przedsiębiorstw budowlanych w stosunku do grudnia, ale możliwe, że nakłada sie tu czynnik sezonowy. Rok do roku produkcja budowlana spadła tylko o 7,4% co może być zasługą dobrego poczatku 2008 roku.

Powszeche jest ograniczanie produkcji w odpowiedzi na kryzys i obkurczanie się rynku kredytów. Swoje dołożyły także wysokie ceny energii i ograniczenia w dostawach gazu.

W przywołanym artykule także infomacja o cenach produkcji sprzedanej przemysłu.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->