niedziela, 15 lutego 2009

Przegląd mijającego tygodnia

Najważniejsze informacje z ubiegłego tygodnia:
  • PKB strefy euro było w IV kwartale 2008 r. o 1,5% niższe rok do roku,
  • produkcja przemysłowa w strefie euro była o 12% niższa rok do roku,
  • senat USA przyjął pakiet stymulacyjny,
  • inflacja konsumencka w Polsce wyniosła w styczniu 3,1% r/r.
Waluty:
Złoty przez cały tydzień tracił na wartości, - dolar podrożał o 2,8 % do 3,61 PLN, euro o 2,6% do 4,65 PLN, a frank o 3,5% do 3,11 PLN. Waluty powróciły do szczytowych poziomów z początku poprzedniego tygodnia.

Złoto:
Kurs złota słabł względem USD i względem EUR około 1,5% w poniedziałek. Przez resztę tygodnia złoto umacniało sie względem EUR, USD i PLN i na koniec tygodnia kurs złota wynosił 939.76 USD za uncję. Względem PLN złoto od wtorku umacniało się aby na koniec tygodnia osiągnąć 3372 PLN za uncję.

Obligacje:
To był kolejny słaby tydzień dla krajowego rynku obligacji w sytuacji gdy kraje regionu zdają się popadać w coraz większe tarapaty (Ukraina).
Polska co prawda nie zwiększyła deficytu budżetowego, ale i tak musi rolować zadłużenie, a skalę emisji na ten rok ocenia się na 155 mld PLN. Rentowność obligacji skarbowych wzrosła o ok. 20 punktów w tym tygodniu, a rentowność papierów 10-letnich zbliżyła się do 6,0%

Akcje:
Poniedziałek i wtorek przyniosły kontynuację zwyżek, przy wyraźnie słabnących obrotach. Zmiana sytuacji w USA we wtorek w nocy (indeks S&P spadł wtedy o prawie 5%) była wyraźnym zaskoczeniem i od środy nastroje zdecydowanie się popsuły. WIG20 zakończył tydzień o 2,1% niżej, a WIG o 1,2% niżej.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->