środa, 11 lutego 2009

Lokaty krótkoterminowe

Ostatnio na forach i blogach niektórzy rozpisują się nad krótkoterminowymi lokatami. Kiler Banku Pocztowego, IMPET BZWBK, wszystkie te trzymiesięczne lokaty z gigantycznym procentem.

Należy sobie uświadomić, że lokaty krótkoterminowe i konta oszczędnościowe mają wysoki procent dlatego, że są krótkoterminowe. Jeżeli ktoś da się skusić na ten wysoki procent musi mieć świadomość ze potrwa on najwyżej 3 miesiące albo jak w przypadku niektórych lokat kilka dni. Bank przy najbliższej obniżce oprocentowania obniży także to, więc jeżeli ktoś ma zamiar oszczędzać na dłużej i nie potrzebuje gotówki na bieżące potrzeby to w sytuacji spadających stóp procentowych (a w najbliższej przewidywalnej przyszłości nie zanosi się żeby miały rosnąć) powinien rozważyć założenie lokaty długoterminowej. Najlepiej wziąć kalkulator i policzyć ile za rok będzie z lokaty długo terminowej a ile z kilku krótkich zakładając, że oprocentowanie będzie dalej spadało w tym tempie.

Za miesiąc czy dwa z lokaty Kiler nic nie zostanie, może jakieś 3-4%, a jeżeli ktoś tak jak pisałem w rankingu lokat założy teraz lokatę na 6,5% to za rok będzie miał więcej niż przy lokacie krótkoterminowej o zmiennym oprocentowaniu. Polecam wziąć kalkulator i policzyć.

Wszyscy powinni zrozumieć, że lokaty krótkoterminowe są nie do oszczędzania, ale do krótkotrwałego przechowania dużej gotówki.

A o Złocie napisze dziś wieczorem...


Update z godziny 12:12 - W najnowszym PRnews jest artykuł o rankingu lokat dostępny pod linkiem, dla bardziej zainteresowanych tabelki w Excelu:

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->