poniedziałek, 9 lutego 2009

Wskaźniki sentymentu - Luty

ZŁOTO - Sentyment neutralny. W krótkim terminie w odniesieniu do złotówki złoto jest nieco przewartościowane ze względu na ostatnie umocnienie się naszej waluty. Ze względu na możliwą dużą zmienność na rynku walutowym i wzmocnienie się naszej waluty w stosunku do ostatnich dołków ceny złota wyrażone w PLN mogą się również zmieniać, co czyni krótkoterminowe inwestycje w złoto ryzykownymi. Natomiast długoterminowo złoto, ze względu na proinflacyjną politykę światowych rządów ma przed sobą perspektywy wzrostu i w długim terminie może stanowić przystań chroniącą kapitał przed utrata wartości.

WALUTY - Sentyment negatywny. Ostatnia zmienność na rynku walutowym czyni przewidywanie jakiegokolwiek ruchu trudnym i wysoce ryzykownym. W średnim i długim terminie analitycy prognozują powrót siły złotego, aczkolwiek rozbieżność w prognozach co do czasu powrotu złotego do umacniania się, jak i skali tego umocnienia, każe być bardzo ostrożnym.

AKCJE - Sentyment negatywny. Na GPW panuje niepewność co do kierunku ruchu w najbliższej przyszłości. Przebicie dołków bessy w ostatnim tygodniu dokonało się przy niewielkim obrocie co wzmaga niepewność i ryzykowność inwestycji w akcje.

LOKATY - Sentyment neutralny. Okres lokat długoterminowych z wysokim oprocentowaniem odchodzi powoli w zapomnienie. Prawdopodobnie czeka nas jeszcze kilka obniżek stóp procentowych co czyni ten okres ostatnim momentem do założenia lokaty o przyzwoitym oprocentowaniu.

NIERUCHOMOŚCI - Sentyment neutralny. Ceny nieruchomości są już bardziej atrakcyjne w porównaniu ze szczytem hossy mieszkaniowej, ale jeszcze przed nami prawdopodobnie długi okres spadku wartości nieruchomości.

OBLIGACJE - Sentyment pozytywny. Przed nami prawdopodobnie jeszcze kilka obniżek stóp procentowych co czyni inwestycje w obligacje skarbowe o długim terminie wykupu atrakcyjną.

Treści przedstawione we wpisach na blogu są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego artykułu, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszego wpisu.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->