środa, 4 lutego 2009

Subiektywny "ranking" lokat

Tak jak obiecałem spróbuje dziś zestawić swój subiektywny "ranking" lokat bankowych. Tak się składa, że akurat dzisiaj niektóre banki opublikowały nowe tabele oprocentowania uwzgledniajace zmienioną stopę procentową.

Na początek małe zastrzeżenie. Otóż "ranking" jest subiektywny. Dlatego i tak każdy musi przemyśleć sobie co go interesuje i na jaki okres może założyć lokatę. Czasem należny się zastanowić czy w sytuacji spadających stóp procentowych i bessy na giełdzie warto zakładać lokaty krótkoterminowe nawet na wyższy procent.

W mojej opinii, jeżeli ktoś może zamrozić gotówkę na dłużej to w sytuacji spadających stóp i marazmu na giełdzie powinien preferować dłuższe lokaty o stałym oprocentowaniu. Stąd takie lokaty dostaną u mnie wyższe miejsce w "rankingu".

Pod uwagę brałem wybrane banki. Nie jestem w stanie ani nie zamierzam przeanalizować wszystkich. Przyglądam się zazwyczaj ofercie tych z których korzystam, albo tych które mają coś interesującego do zaoferowania. Tak więc dziś na tapetę poszły: BGŻ, ING, Getin Bank, Noble Bank, Deutsche Bank, mBank, Raiffeisen Bank i Dominet Bank.

Widocznym jest że obniżki stóp spowodowały wycofanie się z ofert promocyjnych. Nie znajdziemy już lokat w raiffeisen banku na 8,5% rocznie, wysokiego oprocentowania w Noble czy Getin Banku powyzej 8%, kompletnie nic do zaoferowania nie ma Deutsche Bank i BGŻ.

Po kolei idąc wedle tego jak bardzo interseujace wydają mi się poszczególne oferty:
 1. Noble Bank* - 6% na 36 miesięcy od 500zł (7% w pierwszym roku, 6% w drugim i 5% w trzecim roku)
 2. Noble Bank* - 6% na 24 miesiące od 500zł (7% w pierwszym roku, 5% w drugim)
 3. Dominet Bank - 7,2% na 12 miesięcy od 1000zł
 4. Getin Bank - 6,5% na 12 miesięcy**
 5. Noble Bank* - 6% na 12 miesięcy od 500zł
 6. ING*** - 5,5% na 12 miesięcy
 7. Dominet Bank - 7,4% na 6 miesięcy od 1000zł
 8. Getin Bank - 7,5% na 4 miesiące
 9. ING*** - 7% na 4 miesiące
 10. Dominet Bank - 7,6% na 3 miesiące od 1000zł
 11. Getin Bank - 7% na 3 miesiące
*lokata dostępna poprzez Open Finance wyłącznie w internecie
** dla lokat założonych w okresie promocji
*** eLokata

Jeżeli ktos chce niesubiektywny ranking lokat, polecam stronę http://www.bankier.pl/fo/lokaty/narzedzia/zlotowe/ gdzie można sobie poszukać. Sytuacja zmienia się niestety niemalże z dnia na dzień. Z tej tabelki na przykład dowiedziałem się, że kompletnie nieznany mi Meritum Bank ICB oferuje bardzo wysokie oprocentowanie lokat. Pierwsze o nim słyszę i nigdy nie korzystałem stąd brak go w zestawieniu. Ale informacyjnie z jego strony (http://www.meritumbank.pl/) podaję co następuje - lokata internetowa na minimum 10000zł:
 1. 3 miesiące - 9%
 2. 6 miesięcy 8,5%
 3. 12 miesiecy 8%
Przyznam, że będę musiał przeanalizować bliżej ich ofertę i moze popełnię w związku z tym jakiś artykuł na blogu.

Update z godziny 17.00 - jak widzę ktoś już mnie wyręczył w analizowaniu oferty Meritum Banku więc zapraszam do lektury: http://podstawy-inwestowania.pl/meritum-zysku-w-internecie-bank-meritum/

Update z 06.02.2009 Bank Meritum zmienił oprocentowanie.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->