środa, 25 lutego 2009

Certyfikaty na złoto

Jak już pisałem złoto może i według wielu powinno także być pewnym uzupełnieniem portfela inwestycyjnego.

Formy inwestycji w złoto mogą przybierać formę inwestycji w złoto fizyczne tj. złote monety bulionowe, kolekcjonerskie monety ze złota i sztabki złota. Inną formą jest kupowanie certyfikatów funduszy złota lub innych wehikułów inwestycyjnych, które deklarują, że certyfikat przez nich wystawiony ma (lub tez nie ma pokrycie w fizycznym kruszcu).

Zakup złota fizycznego jest najbezpieczniejszy ze względu na kontrolę nad posiadanym zasobem złota, ale jednocześnie najbardziej kosztowny ze względu na koszty jego przechowywania i ubezpieczenia.

Certyfikaty, których wystawcy deklarują pokrycie złotem fizycznym będą w oczywisty sposób miały wyższa wartość dla nabywcy niż takie, które tylko odzwierciedlają ruchy cen kruszcu na giełdach. Po prostu ryzyko inwestycyjne będzie mniejsze. Takie certyfikaty wystawia np. firma Inwestycje Alternatywne Profit (e-numizmatyka). Należy sobie jednak zawsze odpowiedzieć na pytanie jakie mamy zaufanie do wystawcy i czy ryzyko (np. związane z jego upadłością) jest dla nas akceptowalne. Należy pamiętać że w przypadku upadłości wystawcy certyfikatów nie chroni nas żaden Bankowy Fundusz Gwarancyjny, a otrzymany dokument staje się wart tyle co przedwojenne obligacje. Za granicą dostępne są także inne ETF "(Exchange Traded Funds) będące funduszami złota, które emitują takie certyfikaty.

Trzecim rodzajem inwestycji są certyfikaty na złoto, które nie maja pokrycia w fizycznym metalu. Zazwyczaj wystawca takich certyfikatów zajmuje pewną pozycję w kontraktach futures na złoto, albo opcjach na ten metal. Nie zawsze jest to jednak opisane w specyfikacji takiego certyfikatu. Czasem jedynie deklaruje on, że cena instrumentu będzie odzwierciedlała cenę złota i zapewni on płynność na rynku utrzymując otwarte oferty skupu i sprzedaży określonej ilości certyfikatów. Przykładem takiego certyfikatu jest notowany na giełdzie certyfikat Raiffeisena na złoto o symbolu RCGLDAOPEN. Opis tych certyfikatów znajdziemy na stronie GPW, a generalny prospekt tutaj, warunki emisji i obrotu certyfikatu, a wytłumaczenie także tu. Wynika z nich, że nie mają one pokrycia w fizycznym metalu, jedynie nasladują cenę złota, istnieje ryzyko upadłości wystawcy i braku płynnosci rynku. Aktualnie animator wystawia na rynku zwykle oferty sprzedaży i kupna na 2500 sztuk. Więc płynnośc jest zdecydowanie wieksza niż w przypadku złota fizycznego i wcześniej wymienionych certyfikatów pokrytych w złocie, ale zawsze istnieje ryzyko jej utraty. Niewatpliwą zaletą takiego instrumentu jest mozliwoiśc reagowania na krótkoterminowe ruchy zdecydowanie szybciej niz w przypadku pozycji w fizycznym metalu. Wadą, zdecydowanie większe ryzyko.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->