poniedziałek, 23 lutego 2009

Perspektywy rozwoju rynku nieruchomości w Polsce w 2009r.

Uzupełniając poprzedni wpis na temat perspektyw rynku nieruchomości chciałbym przytoczyć kilka fragmentów raportu, który Departament Analiz Makroekonomicznych i Sektorowych Makroekonomicznych Sektorowych BGŻ S.A. opublikował w ubiegły weekend. Na ich stronach można znaleźć także pełen dokument zawierający analizę dotyczącą perspektyw rozwoju rynku nieruchomości w Polsce.
"Dane roczne za 2008r. nie wykazują jeszcze ujemnych dynamik cen,niemniej jednak są one już widoczne w kwartalnych statystykach. W ostatnim kwartale 2008r. kilku procentowa ujemna zmiana cen kw/kw była udziałem większości województw."

"W 2009r. oczekujemy większej korekty cenowej na rynku pierwotnym niż wtórnym, wyłączając oczywiście lokale budowane z tzw. wielkiej płyty."

"Szacujemy, że silne cenowe skutki obecnego obostrzenia kredytów hipotecznych będą odczuwalne w istotnym stopniu dopiero za kilka miesięcy."

"W 2009r. szacujemy średnioroczny spadek cen lokali mieszkalnychw Polsce na poziomie ok. 18,9% r/r, nieruchomości niemieszkalnych ok. 15,2% r/r oraz gruntów zabudowanych i zurbanizowanych o ok. 13,2% r/r. Jednocześnie nie wykluczamy wydłużenia się okresu dekoniunktury w Polsce na 2010 r."

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->