sobota, 7 lutego 2009

Przegląd mijającego tygodnia

Najważniejsze informacje z ubiegłego tygodnia:
  • Bank Anglii obniżył główną stopę procentową do poziomu 1%,
  • ECB pozostawił koszt pieniądza dla strefy euro na poziomie 2%,
  • Produkcja przemysłowa Węgier była w grudniu o 22% niższa niż przed rokiem,
  • Produkcja przemysłowa Wielkiej Brytanii była niższa o 9,4% r/r,
  • Produkcja przemysłowa Niemiec spadła o 12% r/r,
  • Stopa bezrobocia w USA wzrosła do poziomu 7,6%,
  • Prognozowana inflacja w Polsce na styczeń wg. Ministerstwa Finansów wyniosła 3,2%.
Waluty:
Złotówka słabła do wszystkich walut w poniedziałek i wtorek, przełamanie nastąpiło w środą i czwartek, oraz piątek upłynęły pod znakiem umocnienia złotówki. W skali całego tygodnia kurs CHF zyskał do PLN 1,25%, EUR podrożało o 2,3%, a USD o 1,9%.

Złoto:
Kurs złota słabł względem USD i względem EUR odpowiednio o -3% i -5% we wtorek. W drugiej połowie tygodnia złoto nieco się umocniło i na koniec tygodnia kurs złota wynosił 913USD za uncję. Względem PLN w poniedziałek i wtorek złoto pozostawało w pasmie +/- 1,5%, następnie znacząco zdrożało ze względu na osłabienie PLN, aby w piątek ponownie stanieć wracając praktycznie do poziomu z poniedziałku. Cena spot złota na koniec dnia w piątek wyniosła 3212 PLN za uncję.

Obligacje:
Cieniem na rynku położyła się przecena złotego, która osiągnęła swoje apogeum około południa w środę, kiedy resort finansów organizował przetarg obligacji, który się nie udał. Rynek wystraszył się wpływu osłabienia złotego na, kolejne obniżki stóp procentowych w Polsce. Najwidoczniej uznano, że obniżki dyskontowane są przedwcześnie i rentowność obligacji 5 i 10-letnich wzrosła o ok. 25 pkt bazowych.

Akcje:
Tydzień upłynął pod znakiem nietypowych zjawisk, zmienności i niejednorodności rynku. W poniedziałek i wtorek WIG20 stracił prawie 9%. Nietypowym zjawiskiem były jednak umiarkowane obroty - szczególnie, że właśnie przebijaliśmy dno bessy. Kolejne trzy sesje przyniosły już zwyżki przy większych obrotach. W skali tygodnia WIG20 spadł o 4%, WIG o 3,1%.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są moderowane. Zastrzegam sobie prawo do zablokowania komentarza bez podania przyczyn. Komentarze zawierające linki wyglądające na reklamowe lub pozycjonujące - nie będą publikowane.

-->